Bankalar

2022 Bahar Dönemi Yatırım Eğilimi İstatistikleri paylaşıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2022 senesi Bahar Dönemi Yatırım Eğilimi İstatistikleri yayımlandı.

 

Yayımlanan istatistiklere göre imalat sanayinde faaliyetlerini sürdüren 1.725 iş yerinin yanıtları toplulaştırarak değerlendirildi.

İmalat sanayinde yatırım artış gösterdi

2022 senesi Bahar dönemi için imalat sanayi genelinde 2021 senesi brüt yatırım harcamalarında bir önceki seneye göre artış olduğu görüldü.

2021 senesinde yatırım harcamaları arttıİş yerleri büyüklük grupları itibarıyla değerlendirildiğinde bütün büyüklük grupları için 2021 senesi yatırım harcamalarında artış olduğu gözlemlendi.

tablo

En fazla artış makine ve ekipman kaleminde görüldü

2021 senesi yatırım harcamalarında yaşanan gelişmeler alt kalemler bazında değerlendirildiğinde bir önceki seneye göre en fazla artışın %36 ile makine ve ekipman kaleminde yaşandığı, maddi olmayan duran varlıklarla arsa-arazi, bina ve alt yapı kalemlerinde ise sırayla %23,2 ile %21,7 oranında artış gerçekleştiği görüldü.

2021 senesi itibarıyla alt kalemlerde gerçekleştirilen yatırım harcamaları iş yerlerinin büyüklük grupları itibarıyla değerlendirildiği zaman, bütün gruplar için bir önceki seneye göre en fazla artışın makine ve ekipmanda yaşandığı görüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu