BankalarTeknoloji

Akbank’ın sisteminin çökmesi en çok beyaz şapkalı hackerlara yaradı

6 Temmuz tarihinde internet ve mobil uygulamalara erişimin yapılamadığı Akbank, müşterileri tarafından yoğun şekilde eleştirilirken, sosyal medyada Akbank’ın bilişim sistemlerinin hacklendiğine dair iddialar ortaya atıldı. 26 saat boyunca Akbank müşterilerinin online işlem yapamadıkları ve ATM’lerden para çekemedikleri bildirilirken, uzmanlar bilişim ve siber güvenliğin önemine dair açıklamalarda bulundular.

Akbank internet kesintisi haberi manşet resmi

Akbank’ın bilişim sistemleri 26 saattir kapalı

Akbank yönetimi tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada; bankanın ana bilgisayar sistemlerinde yaşanan sorundan kaynaklı kesintinin sürdüğü ve sorunun en kısa sürede çözüleceği ifade edilerek müşterilerden özür dilendi. Bankanın yayınladığı özür mesajında şu ifadelere yer verildi.

Akbanktan özür açıklaması

Kredi kartı borç ödemeleri 1 gün süreyle ertelendi


Bankadan yapılan açıklamada ayrıca kredi kartı borcunun son ödeme tarihi gelen müşterilerin borç ödemelerinin ise 1 gün süreyle ertelendiği açıklandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Akbanktan kredi borçlarına erteleme açıklaması

Akbank’ın bilişim sistemleri sorunu beyaz şapkalı hackerlara yaradı

Bütün dünyada artık bilişim ve yazılım altyapıları için güvenlik testlerinde istihdam edilen beyaz şapkalı hackerların önemi, Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Akbank’ın bilişim alt yapısında yaşanan büyük çaplı sorun nedeniyle bir kez daha ortaya çıktı. Beyaz şapkalı hackerlar, bilgi ve siber güvenliğin kritik derecede önemli olduğu büyük kamu kurumları ve özel firmaların bilişim alt yapısı ve internet ağlarını korumak için istihdam ediliyorlar.

Akbank’ın müşterilerinden özür dilediği açıklamaya bankanın aşağıdaki internet sayfasından ulaşabilirsiniz.
https://www.akbank.com/tr-tr/sayfalar/default.aspx

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu