Bankalar

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını duyurdu

Avrupa Merkez Bankası tarafından faiz kararı paylaşıldı. Banka tarafından faiz oranları sabit tutuldu, pandemi alım programı ise 1,85 trilyon Euro düzeyinde bırakıldı. Karar sonrası basın mensuplarının karşısına geçen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde yüksek enflasyon aşamasının beklenenden daha uzun süreceğinin altını çizdi.

 

doviz

Avrupa Merkez Bankası tarafından piyasanın beklentilerine paralel düzeyde faizler değiştirilmedi.

Gecelik mevduat oranını banka -%0,50 bandında, politika faizini ise %0’da ve gecelik borç verme oranını %0,25’te tuttu.

Avrupa Merkez Bankası pandemi varlık alım programı yanı PEPP’i 1,85 trilyon Euro’da tuttu. Paylaşılan karar metninde programın en azından Mart 2022’ye dek süreceği ifade edildi.

Metinde Avrupa Merkez Bankası pandemi varlık alım programı tahvil alımlarının ikinci ve üçüncü çeyreğine kıyaslandığında daha da ılımlı bir hızla süreceğine vurgu yapıldı.

Varlık alım programı kapsamında banka, aylık olarak 20 milyar Euro’luk alımların da ilk faiz artışından hemen öncesine dek süreceğini ifade etti.

Metinde tahvil alımlarının esnekçe yapılacağı ve finans şartlarında istenmeyen sıkılaşmanın önlemeyi amaçlayacağı kaydedildi.

AMB yüksek enflasyona vurgu yaptı

Karar sonrası Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde basın mensuplarının karşısına çıktı.

Ekonomik faaliyetlerin sene sonuna dek salgın öncesindeki seviyeleri geçmesini beklediklerini kaydeden Lagarde, “Gelecek aylarda yüksek enerji fiyatları satın alma gücünü azaltabilir. Enflasyon, öncelikle enerji fiyatlarındaki artışla talepteki toparlanmanın arzı geçmesi sebebiyle yükseliyor.

Enflasyonun yakın zamanda daha da yükseleceğini fakat gelecek yıl içinde düşeceğini öngörüyoruz.” dedi.

Enflasyonda meydana gelen artışın büyük ölçüde gaz, petrol ve elektrik gibi enerji fiyatlarında yükseliş, ekonominin açılmasıyla beraber artan talebin arzı geride bırakması ve tedarik sıkıntısından kaynaklandığını söyleyen Lagarde, belirtilen etkenlerin 2022 yılında hafiflemesini beklediklerini kaydetti.

Lagarde, yakın zamanda artan enerji fiyatlarının toparlanma hızı ve arz dar boğazların enflasyon görünümü üzerinde bir risk oluşturduğunun altını çizerek, “Yüksek enerji fiyatlarıyla birlikte arz kıtlığı daha da uzun süre devam ederse, ekonomik toparlanma üzerinde olumsuz yönde etkisini sürdürebilir.” şeklinde konuştu.

döviz

“Piyasalardaki faiz artışı beklentisi yönlendirmelerle uyumlu değil”

Lagarde yüksek enflasyon aşamasının beklentilerden uzun süreceği ifade edildi.

Lagarde piyasalarda oluşan faiz artışı beklentisine dair “Piyasalardaki faiz artışı beklentisi yönlendirmelerle uyumlu değil” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu