Bankalar

Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar duyurdu: 1 milyar dolar bozduruldu

Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar, Erdoğan'ın açıklamaları sonrası 1 milyar doların bozdurulduğunu kaydetti.

 

doviz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından ekonomiye ilişkin yapmış olduğu açıklamalar piyasaları biraz da olsa rahatlattı.

Döviz kurlarının büyük bir oranda aşağıya doğru değişim gösterdiği gözlenirken, Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar da konuya dair önemli açıklamalar yaptı.

“Döviz talebinin sebebi paranın değerini korumak”

Alpaslan Çakar, Erdoğan’ın açıklamaları sonrası piyasaların güven kazandığının altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“Sürpriz olmadı benim için. Kurun böylesine yükselmesinin oldukça büyük bir ekonomik temeli yoktu. Biraz her şeyi zamanın ruhuyla değerlendirmek gerekir.
Geçtiğimiz yıl pandemi çıktı farklı varyantları bulunuyor. Pandemiyle beraber tedarik zincirlerinde sorun oluştu, insanlar yatırımlarını öteledi tüm dünyada. Dünyanın fabrikası Çin’de üretimde ciddi bir aksama görüldü.

Bizim gibi özellikle enerji ithal eden ülkelerde de ciddi bir enflasyon görüldü. Hane halkının döviz tasarruflarının temel sebebi enflasyon karşısında paralarının değerlerini koruyabilme endişesiydi.

doviz

“Kur hangi seviyede ise ona göre paranızı değerlendireceğiz”

Ülkemizde 5,4 trilyon TL’lik mevduatımız bulunuyor. Bu mevduatın yüzde 64’lük kısmı yabancı parada yüzde 34’lük kısmı ise Türk Lirası’nda.

Yeni sisteme bütün özel ve kamu bankaları dahil olabilecek.

Örneğin sabah bankaya giderken 100 bin dolarınız var. Bugünden itibaren bozmak istediğiniz zaman bu bir ürün. İstediğiniz vadede o vade bittiğinde kurun seviyesi kaçsa o günkü kur üzerinden paranızı değerlendireceğiz.

“1 milyar dolar satıldı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrasında en son 1 milyar dolar civarında bir para şimdiye dek bozduruldu.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu