Bankalar

Bazı firmaların öz kaynak limitleri artırıldı

TCMB, bazı ödeme ve elektronik para kuruluşları için belirlenmiş olan asgari öz kaynak yükümlülüğü tutarlarını yükseltti.

 

para

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bugün Resmi Gazete’de yayımlanmış olan tebliğe göre, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları Hakkında Yönetmeliğin, “Asgari öz kaynak yükümlülüğü ve mesleki sorumluluk sigortası” başlıklı 33’üncü maddesinin ilk fıkrası uyarınca kimi ödeme ve elektronik para kuruluşları için belirlenmiş olan asgari öz kaynak yükümlülüğü tutarlarında da artırıma gidildi.
Buna göre öz kaynağın fatura ödeme kuruluşları için 5,5 milyon TL’den, diğer ödeme kuruluşları için ise 9 milyon TL’den ve elektronik para kuruluşları için 25 milyon TL’den az olmaması hükmüne bağlandı.

Bu tutarlar 1 Aralık 2021 tarihinde yayımlanan yönetmelikte, öz kaynağın fatura ödeme kuruluşları için 3 milyon TL’den, diğer ödeme kuruluşları için ise 5 milyon TL’den ve elektronik para kuruluşları için de 13 milyon TL’den az olmaması olarak belirlenmişti.

Tebliğ, 1 Nisan 2022 tarihinde yürürlüğe alınacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu