BankalarGenel

Depremzede çocuklar İş Bankası’nın desteğiyle Darüşşafaka’da eğitim alacak

Darüşşafaka Cemiyeti, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ebeveynlerini kaybeden çocuklara nitelikli eğitim sunmak için Türkiye İş Bankası'nın verdiği destekle öğrenci kabul kontejanını artırdı. Böylece depremzede çocuklar, Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda 12'nci sınıftan mezun oluncaya kadar tam burslu, yatılı ve nitelikli eğitim alacak. İş Bankası'nın öğrencilerin eğitimine katkısı üniversite hayatlarında da devam edecek.

darüssafaka

Darüşşafaka Cemiyeti, Kahramanmaraş merkezli 11 ili vuran depremlerin ardından yaraları sarmak, ebeveynlerini yitiren çocuklara sıcak bir yuva sağlamak amacıyla başlattığı çalışmalarını sürdürüyor. Öğrenci kabul etme kontejanının artırılması, depremzede çocuklara 8 yıl boyunca tam burslu, yatılı, nitelikli eğitim olanağı tanıma kararı alan Darüşşafaka Cemiyeti’nin kararına Türkiye İş Bankası da destek verdi. İş Bankası’nın öğrencilerin eğitimine katkısı üniversite hayatlarında da devam edecek.

Depremde ailelerini yitiren çocuklara sadece bir okul değil, şefkatli bir yuva sağlamak istediklerini belirten Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, “Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na her yıl ortalama 120 öğrenci kabul ediyoruz. Öğrencilerimizi de ülkemiz genelinde düzenlediğimiz sınavla belirliyoruz. Sınavımıza 4’üncü sınıfta okuyan, annesi ya da babası hayatta olmayan, ailesinin maddi olanakları nitelikli eğitim almak için elverişsiz çocuklarımız katılabiliyor. Ülkemizin yaşadığı deprem felaketinin hemen ardından depremden etkilenen çocuklarımız için de okulumuzun kapasitesi dâhilinde ek kontenjan oluşturduk. Daha fazla öğrenci almak için çabalarımızı sürdürüyor, mümkün olduğunca çok çocuğa ulaşmak için derslik, yatakhane, yemekhane gibi alanlarımızda ve kadrolarımızda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz.

Okulumuzun imkânları elverdiği ölçüde öğrenci alınabileceğinden depremzede çocuklarımız da 21 Mayıs Pazar günü bulundukları illerde gerçekleştireceğimiz sınavımıza katılacak. Ancak depremzede çocuklarımız için bu, puan barajlı bir sınav olmayacak ve sınavın ardından onlar için Darüşşafaka’daki 8 yıllık tam burslu, yatılı eğitim yolculuğu başlayacak.” dedi.

DARÜŞŞAFAKA DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERİN KARDEŞLERİNE DE KAPILARINI AÇTI

Cemiyet, depremden etkilenen öğrencilerinin eğitimine devam eden kardeşlerine de okulun kapılarını açtı. Bu kapsamda da 18 öğrenci, farklı seviyelerde eğitim ve öğretimlerine Darüşşafaka’da misafir öğrenci olarak devam edecek ve tüm giderleri Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanacak.

ERZİNCAN DEPREMİNDEN ETKİLENEN 83 ÇOCUK DA DARÜŞŞAFAKA’DA OKUMUŞTU

1939 yılında meydana gelen Erzincan depreminde de İş Bankası ile Darüşşafaka Cemiyeti arasında işbirliği yapılmış ve deprem felaketini yaşayan ailelerden Darüşşafaka’nın öğrenci kabul koşullarına uygun 83 çocuk, İş Bankası’nın desteğiyle okula kabul edilmişti. Bu iş birliği neticesinde İş Bankası, deprem bölgesinden gelen 83 çocuğun tüm masraflarını üstlenmiş ve onlara yeni bir geleceğin kapısını açmıştı.

İki kurum da 2008 yılında Türkiye’nin eğitim alanındaki en uzun soluklu ve kapsamlı “81 İlden 81 Öğrenci” isimli sosyal sorumluk projesini hayata geçirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu