Bankalar

Dünya Bankası emtia fiyatları beklentisini açıkladı

Dünya Bankası, emtia fiyatlarının 2021’in ilk çeyreğinde toparlanmaya devam ettiğini, küresel ekonomik toparlanma ile desteklenen yükselişin istikrar kazanacağını bildirdi.

Dünya Bankası, Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nun Nisan 2021 sayısını yayınladı. “Metal fiyat şoklarının nedenleri ve sonuçları” başlığıyla yayınlanan raporda, emtia fiyatlarının 2021’in ilk çeyreğinde toparlanmaya devam ettiği, fiyatların küresel ekonomik toparlanma ve iyileşen büyüme beklentilerinin etkisiyle yıl boyunca mevcut seviyelere yakın kalmasının beklendiği belirtildi.

Raporda ayrıca emtia fiyatlarının seyrinin toparlanma hızına ve Covid-19 salgınının kontrol altına alınmasına bağlı olduğu vurgulandı. Salgının kontrol altına alınmasında sağlanan ilerleme, gelişmiş ekonomilerdeki politika destekleri ve büyük emtia üreticilerinin üretim kararlarının görünümde büyük ölçüde etkili olduğu belirtildi.

Petrol, doğal gaz ve kömür fiyatlarında artış beklentisi

Petrol, doğal gaz ve kömürün oluşturduğu enerji emtia fiyat endeksinin bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 36,1 yükseleceği; tarım ürünleri, metaller ve mineraller gibi enerji dışı emtia fiyatlarından oluşan endeksin ise yüzde 19 artmasının beklendiği aktarıldı.

Enerji fiyatlarının bu yıl 2020’ye kıyasla üçte birinden daha yüksek olmasının beklendiğine işaret edilen raporda, enerji emtia fiyat endeksinin gelecek yıl yüzde 6,1 artacağı, enerji dışı emtia fiyat endeksinin ise yüzde 3,5 azalacağı tahminine yer verildi.

Raporda, ham petrolün varil fiyatının bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 35,7 artarak ortalama 56 dolar seviyesinde gerçekleşeceği öngörülürken, ham petrolün varil fiyatının talebin kademeli olarak artmaya devam etmesiyle 2022’de ise yüzde 7,1 artışla ortalama 60 dolara ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu