Bankalar

Dünyaca ünlü bankadan yeni petrol tahmini

Petrol fiyatları bankacılık krizinin ardından küresel yavaşlama endişelerinin yükselmesiyle düşüşünü sürdürürken bankacılık devi Goldman Sachs'tan yeni bir tahmin geldi. Goldman Sachs, petrol fiyatının gelecek 12 ayda 100 dolara ulaşacağı beklentisinden vazgeçti. 2024'ün ikinci yarısında ise fiyatın 97 dolar/varil olacağı öngörüldü.

goldmansachs

Petrol fiyatları, uluslararası piyasalarda global bankacılık sektöründeki risklerin bir resesyona neden olabileceği endişeleriyle geriliyor. Credit Suisse’nin UBS tarafından devralınması için varılan anlaşmanın bankacılık sektörü için belirsizliği azaltmasına karşın, Fed’in faiz artırımlarına devam edeceği beklentisi fiyatları aşağı çekiyor.

Bugün ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı 1,22 dolar düşüşle 71,75 dolar seviyesine gerilerken NYMEX’de Batı Teksas petrolü 1,22 dolar düşüşle 65,52 dolar seviyesini gördü. Böylece fiyatlar 15 ayın dip seviyesinde kalmaya devam etti.

Analistler ise yaklaşan OPEC toplantısının da endişe yarattığını, fiyatları aşağı çeken riskler karşısında OPEC’in yeni bir üretim kısıntısını tartışmaya açmasının gündeme gelebileceğini belirtti.

OPEC TOPLANTISI TAKİP EDİLECEK

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun gelecek dönem üretim politikalarına yönelik 3 Nisan’da gerçekleştirileceği toplantı izlenecek.

OPEC+ ülkeleri Ekim 2022’deki grup toplantısında, 2023’ün sonuna kadar günlük petrol üretimlerinde 2 milyon varil kesintiye gitme kararı almıştı.

GOLDMAN SACHS’DAN YENİ TAHMİN

Bankacılık devi Goldman Sachs, bankacılık sektörüne yönelik endişeler ve bir resesyon potansiyelinin Çin’in talebinde artış beklentilerinden daha baskın olduğunu değerlendirerek Brent petrolünde fiyatı 100 dolar seviyesine yükseleceği beklentisinden vazgeçti.

Dünyaca ünlü banka, gelecek 12 ay için Brent petrolüne yönelik fiyat beklentisini 94 dolar/varile indirdi. 2024’ün ikinci yarısında ise fiyatın 97 dolar/varil olacağı öngörüldü.

Yayınlanan yatırımcı notunda, “Petrol fiyatları, bankacılık gerilimi, resesyon korkuları dikkate alındığında Çin’in talebine rağmen aşağı geldi. Böyle acı verici gelişmeler sonrasında, petrol fiyatlarında toparlanma, özellikle uzun vadeli fiyatlarda, çok yavaş şekilde olmakta” denildi.

Goldman Sachs ayrıca OPEC üyelerinden üretim artırımı beklentisini 2023’ün ikinci yarısırdan 20204 üçüncü çeyreğe öteledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu