Bankalar

FED duyurdu: Faiz artışı beklenenden kısa sürede olabilir

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın son toplantısına ilişkin tutanaklar, faiz artışının beklenen süreden daha erken olabileceğini ortaya koydu.

 

fed

FED tarafından Federal Açık Piyasa Komitesinin 14-15 Aralık 2021’de düzenlenmiş olan toplantıya dair tutanaklar paylaşıldı.

Politika faizinin yüzde 0-0,25 bandında sabit bir şekilde tutulduğu ve varlık alımlarını azaltma hızının artırılmış olduğu son toplantının tutanaklarında faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yüksek olduğunun altı çizildi.

Yayımlanan tutanaklarda, “Genel olarak üyeler, iş gücü piyasası, ekonomi ve enflasyona dair görünümler göz önüne alındığında, federal fon oranının üyelerinin daha da önce tahmin ettiğinden veya daha erken, hızlı bir şekilde artırmanın gerekebileceğini ortaya koydu.” ifadeleri yer aldı.

koronavirüs

Omicron ekonomiyi belirsizleştirdi

Yayımlanan tutanaklarda bütün üyelerin enflasyonun yüzde 2 amacının üstünde seyrettiği ve bunun koronavirüs salgınıyla ekonominin normalleşmesiyle bağlantılı arz ve talep uyumsuzluklarını yansıttığı kaydedildi.
Yine tutanaklarda koronavirüsün Omicron varyantının ekonomik görünümü belirsizleştirdiğinin de altı çizildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu