Bankalar

Fitch değerlendirmesi: FED bilançosu 2024 sonuna dek…

Fitch tarafından yapılan değerlendirmeye göre FED bilançosu 2024 sonuna dek gerileyecek.

 

fitch

Fitch Ratings, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın bilançosunun 2024 sonuna dek 6,4 trilyon dolara düşebileceğini kaydetti.

Fitch yapmış olduğu paylaşımda FED’in son şahin tutumunun 2024 sonuna dek bankacılık sisteminden finansman piyasalar için önemli bir etkisi olabilecek olan 2 trilyon doların üzerinde likiditeyi çekebileceği paylaşıldı.

FED’in bilançosu salgın zamanında yaklaşık olarak 9 trilyon dolara gelmişti. FED, koronavirüs salgınının ilk zamanlarında politika faizini %0-0,25 bandına çekerken, salgından dolayı artış gösteren işsizliği kontrol etmek maksadıyla aylık olarak 120 milyar dolarlık varlık alımına başlamıştı.

abd merkez bankası

2024 yılı sonuna dek 6,4 trilyon dolara düşebilecek

FED’in bilançosunda meydana gelen küçülmenin yaz aylarında başlayıp hızlı bir şekilde sürmesinin öngörülmüş olduğu açıklamada, bankanın bilançosunun 2024 sonuna dek 6,4 trilyon dolara düşebileceğinin altı çizildi.
Mart ayında FED’in faizi 25 baz puan artırması bekleniyor

Yapılan açıklamada FED tarafından faizin ocak ayındaki toplantı sonrası 25 baz puan, bu sene sonundan önce 75 baz puan ve 2023 senesinde 100 baz puan daha artırmasının beklendiği kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu