Bankalar

Fitch duyurdu: Yüksek enflasyon büyük bir risk

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yüksek enflasyon görünümünün küresel büyüme görünümü için bir risk oluşturduğunun altı çizildi.

 

fitch

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch tarafından yapılan açıklamaya göre küresel ekonomik görünüme dair değerlendirmeler yapıldı.

Yapılan paylaşımda yüksek enflasyon görünümünün, küresel büyüme üstünde baskı oluşturduğuna dikkat çekilerek, Amerika Birleşik Devletleri’nde bu senenin ikinci yarısı için enflasyonun çok fazla olması durumunda orta vadeli enflasyon beklentilerinin artış gösterebileceğine vurgu yapıldı.

doviz

Tahmin edilenden daha da hızlı parasal sıkılaştırmaya gidilebilir

Yapılan paylaşımda ifade edilen senaryonun gerçekleşmesi durumunda Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın tahmin edilenden daha da hızlı olacak şekilde hızlı bir parasal sıkılaştırmaya gidebileceği konusuna vurgu yapıldı.

Normal şartlarda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bu senenin ikinci yarısında çekirdek enflasyonun büyük oranda azalış göstermesinin beklendiği ifade edilerek, bu durumun gelişmiş ülkelerin merkez bankaları için “kademeli bir şekilde para politikalarını normalleştirme olanağı” tanıyacağı ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu