Bankalar

MB raporu yayımladı: Enflasyona en belirgin katkıyı…

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin sonrasında açıklanan fiyat gelişmeleri raporuna göre gıda grubu sonuçta ağırlıklı olarak yer aldı.

 

merkez-bankasi

TCMB tarafından yayımlanan Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’na göre şubat ayında tüketici senelik enflasyonunda meydana gelen artış alt gruplar geneline yayılırken, yükselişteki en büyük katkı ise 2,35 puanla gıda grubunda yaşandı.

TÜİK tarafından şubat ayının TÜFE’sinin %4,81 oranında artış gösterdiği ve senelik enflasyonun %54,44’e yükseldiğini açıklaması sonrasında TCMB’nin Fiyat Gelişmeleri Raporu paylaşıldı.

En net katkı temel mal gruplarıyla gıdadan

Yayımlanmış olan raporda, şubat ayının tüketici senelik enflasyonundaki artış alt grupların geneline yayılırken, söz konusu gelişmeye en net yöndeki katkının ise temel mal grupları ve gıdadan geldiği kaydedildi.

Emtia fiyatlarında dikkat çeken artış

Ocak ayından itibaren emtiada görülen artış eğilimi son zamanlarda jeopolitik gelişmelerle hızlanarak bağlantılı kalemlerde etkileri görüldü.

Gıda senelik enflasyonunda yükseliş genel olarak alt gruplarda sürdü. Son aylarda yüksek görülen meyve ve sebze enflasyonundaki artış da bu dönemde hızlanmayı sürdürdü.

kavcioglu

MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu

Gıdada KDV indirimi devreye alındı

Gıda ürünlerinde KDV indirimine gidildi ve mal fiyatlarının artış eğilimi şubatta yavaşladı ancak senelik enflasyon bütün gruplarda yükselişe geçti.

Bu görünümle B ve C göstergelerinin senelik enflasyonlarındaki yükseliş sürdü. Bu gelişmelerle şubat ayında ocak ayına göre senelik tüketici enflasyonuna katkı; alkol, tütün ve altında 0,10 puan, enerjide 0,74 puan, hizmette 0,99 puan, temel malda 1,57 puan ve gıdada 2,35 puan arttı.

Akaryakıttaki gelişmelerle birlikte ulaşımda da fiyatlar %5,73 oranında artış göstererek senelik enflasyon %46,87’ye çıktı.

Taze meyve ve sebze fiyatları arttı

Taze meyve ve sebze fiyatlarında da artan enerji maliyetleri ve olumsuz hava koşullarının ardından fiyatlar şubatta %32,16 oranında artış gösterdi.

market

Yurt içi üretici fiyatları bütün alt gruplarda yükseliş gösterdi

Şubat ayında yurt içi üretici fiyatları %7,22 oranında artış gösterdi ve senelik enflasyon 11,48 puanlık yükselişle %105,01 olarak açıklandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu