Bankalar

MB’den olağanüstü toplantı: Masada 2 konu var

Merkez Bankası 3 Şubat tarihinde olağanüstü toplanacak. 2021 senesi dönem karından avans dağıtılmasıyla birikmiş ihtiyat akçesinin kara katılarak dağıtılması gündemdeki konular arasında bulunuyor.

 

merkez-bankasi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Genel Kurulu’nun olağanüstü toplanma tarihi açıklandı.

MB 3 Şubat tarihinde toplanacak

Yapılmış olan açıklamaya göre Kurul, 3 Şubat tarihinde Başkan Kavcıoğlu başkanlığında olağanüstü toplanacak.

Toplantının gündeminde iki konu var

2021 senesi dönem karından avansın dağıtılmasıyla birikmiş ihtiyat akçesinin kara katılıp dağıtılması da gündemdeki konular arasında bulunuyor.

doviz

Daha öncesinde birikmiş ihtiyat akçesi kararı alınmıştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2019 ve 2020 senesi Ocak aylarında alışılagelenin aksine, bütçeye, karının büyük bir kısmını olağanüstü genel kurul düzenleyip avans olarak aktarmıştı. Bu aktarımın haricinde birikmiş yedek akçe aktarımları da yapılmıştı. Kar aktarım tutarlarıysa 2019 ve 2020 senesi için sırayla 34 ve 40 milyar TL olmuştu.

Ekonomi yönetiminde yapılan değişikliğin ardından Merkez Bankası kar dağıtımı için gerekli olan genel kurulu ise 2021’de erkene almamıştı. Kar payı aktarımı 2019 senesi öncesindeki uzun yılar süresince nisan ayında yapılan olağan genel kurulda gerçekleştirilmiş ve Hazine’ye yapılan aktarımlar ise nisan-mayıs ayında yapılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu