Bankalar

Moody’s’ten bankalara kredilerde “iklim değişikliği” uyarısı

Derecelendirme kuruluşu Moody’s küresel iklim değişikliği ve uygulanacak olan politikalara göre, bankalara verilecek olan kredilerin yüzde 20 veya daha üst düzeyde kayıplara sebep olabileceğine ilişkin uyardı.

moodys

 

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody’s, tüm dünyada görülen iklim değişikliğinin bankaların kredilendirilebilme kalitesi için büyük bir tehdit olduğunu vurguladı.

Kredi derecelendirme kuruluşlarınca yapılmış olan açıklamada, artık bankaların giderek verdikleri krediler için daha çok karbon emisyonunu dikkate alan projelerin finansmanının sağlanmasına dair çalışmalar yaptığını kaydetti.

moodys

Bankacılık sektörü ciddi kayıplar yaşayabilir

Yapılan paylaşımda, bankaların kredi kalitesi için iklim değişikliğinin önemli bir etkisinin olduğu, iklim değişikliğine ilişkin uygulanacak olan politikalara göre bankacılık sektörünün yaşayabileceği kayıpların ciddi bir düzeyde olduğunun altı çizildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu yaptığı açıklamada, “Paris anlaşmasından sapmak, bankalar için daha da fazla kredi kayıplarına sebep olacaktır.” denildi.

doviz

“Kredi kayıpları yüzde 20 daha yüksek olabilir”

Moody’s’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Jorge R. Valez’in açıklamada değerlendirmelerine yer verilerek, “İklim riskinin bankaların kredibilitesiyle kredi kalitesi konusunda mühim bir belirleyici olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte bankaların mevcut iklim senaryolarına ilişkin hassasiyetleri ve kırılganlıkları dikkate alındığında bankalar arasında kimi farklar olduğu görülüyor. Kredi kayıpları, en aşırı iklim senaryosunda yaklaşık olarak %20 daha düzeyinde daha çok olabilir.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu