Bankalar

S&P küresel ekonomik büyüme tahminini düşürdü

Rusya ve Ukrayna arasında meydana gelen savaş, koronavirüs salgınının etkisiyle daha da daralan ekonominin köşeye sıkışmasına sebep oldu. Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından ekonomiye ilişkin tahminler aşağıya doğru revize edildi.

döviz2

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s, bu seneye ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini 0,6 puanlık azalışla 4,2’den 3,6’ya indirdi.

“Savaşın etkisi henüz ılımlı”

S&P tarafından yapılmış olan paylaşımda, 2022 senesine “sağlıklı” bir başlangıç yapılması sonrasında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan çatışmanın küresel düzeyde makroekonomik etkilerinin şimdilik ılımlı göründüğü kaydedildi.

Çatışma, enerji üzerinde de etkili

Yapılan paylaşımda, çatışmanın enerji ve emtia fiyatlarıyla, ticareti, güveni ve politika tepkilerini etkileyeceğine yer verildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu seneye ilişkin büyüme beklentisinin 0,7 puanlık bir azalışla %3,2’ye çekildiğinin kaydedilmiş olduğu açıklamada, Euro Bölgesi ekonomisine dair beklentinin ise 1,1 puanlık düşüşle %3,3’e çekildiği ifade edildi.

dolar

Çin ekonomisi

2022 senesine ilişkin Çin ekonomisinin de büyüme tahmini %4,9 olarak korundu.

Rusya…

Öte yandan yapılan açıklamada Rusya ekonomisinin de bu sene %8,5 oranında azalmasının beklendiği görüşlerine yer verildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu