Bankalar

TCMB Denetim Yönetmeliği Resmi Gazete’de

Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren TCMB Denetim Yönetmeliği’nin amacı Denetim Genel Müdürlüğü’nün teşkilatını, yetkilerini, niteliklerini, görevlerini, çalışma esasları ve usulünü düzenlemek olarak belirlendi.

 

merkez-bankasi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Denetim Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre Denetim Yönetmeliğinin amacı, “TCMB’de Denetim Genel Müdürlüğü’nün görevlerini, teşkilatını, yetkilerini, denetim elemanlarının niteliklerini, çalışma esas ve usulünü düzenlemek” olarak belirlendi.Denetim faaliyetlerinin kapsamı belirlendi.

Yönetmeliğin; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın denetim elemanlarıyla ilgili hususları, denetim faaliyetini ve denetlenenlerin sorumluluklarını kapsadığı duyuruldu.

Yönetmelikte, “Müşterek ve Çeşitli Hükümler”, “Teşkilatın Görev ve Yetkileri”; “İnceleme ve Danışmanlık Faaliyeti”; “Genel Müdürün Görev, Yetki ve Sorumlulukları”; “Dış Denetim Faaliyeti”; “Denetim Elemanları”; “Soruşturma Faaliyeti”; “İç Denetim Faaliyeti”; “Denetim Planları”, “Müfettiş Yardımcılarının Yetiştirilmeleri” ve “Son Hükümler” gibi başlıklar bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu