Bankalar

TCMB temerrüt faiz oranını duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından hizmet ve mal tedarikinde geç ödemeler söz konusu olduğunda uygulanacak olan temerrüt faizi yüzde 17,25 olarak açıklandı.

 

merkez-bankasi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından hizmet ve malların tedarikinde geç ödemelerde uygulanacak olan temerrüt faiz oranının %17,25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarı ise 55 TL olarak belirlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın hizmet ve mal tedarikinde geç ödemelerde uygulanacak olan temerrüt faiz oranıyla alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarına dair kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanıp yürürlüğe girdi.

döviz

Temerrüt faiz oranı senelik %17,25

Yayımlanmış olan kararda, “TTK uyarınca hizmet ve mal tedariklerinde alacaklıya yapılan geç ödemelere dair temerrüt faiz oranının sözleşmede öngörülemediği veyahut ilgili hükümlerin geçersiz olduğu durumlarda uygulanacak olan faiz oranı senelik yüzde 17,25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarıysa 555 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenmiş olan bu tutar ve oran 1 Ocak tarihi itibarıyla geçerli olacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Belirtilen temerrüt faiz oranı, geçtiğimiz yıl yüzde 18,25 ve asgari giderim tutarıysa 385 TL düzeyinde uygulanıyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu