BankalarDöviz

TCMB’den bankalara 600 milyon liralık ceza

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yurtdışına spot döviz EFT ve havale işlemlerinde bilgilendirme yükümlülüğünü yerine getirmedikleri gerekçesiyle bankalara 600 milyon liralık ceza niteliğinde ek ücret uygulaması yaptı.

merkezbankasi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yurtdışına spot döviz EFT ve havale işlemlerinde bilgilendirme yükümlülüğünü yerine getirmedikleri gerekçesiyle bankalara ceza niteliğinde ek ücret uygulaması yaptı. Toplam cezanın 600 milyon liraya yakın olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre Akbank’a 240 milyon TL, Yapı Kredi Bankası’na 150 milyon TL, Garanti Bankası’na 120 milyon TL, İş Bankası’na ise 50 milyon TL uygulama yapıldı.

TCMB, yılbaşında bankalara gönderdiği talimat ile 50 bin doların üzerindeki EFT/havale işlemlerinde belge ibrazı yükümlülüğü getirmişti. Sistemdeki bilgilendirme kutucukları gereğince doldurulmadığı taktirde, yapılan ödeme transferinin yüzde 5’i kadar ek ücret tesis edeceği belirtilmişti.

Aradan geçen yaklaşık 1,5 aylık sürede yapılan döviz transferlerini mercek altına alan Merkez Bankası’nın, bu uygulamasına bankalar ise tepki gösteriyor.

BANKALARA UYARI YAPILMIŞTI

TCMB tarafından gönderilen yazıda, bankaların EFT, havale ve SWIFT işlemleri bildirimlerine ilişkin uyarı yapılmıştı. Yazıda, bazı bankalarca TCMB’nin söz konusu talimatlarına uygun raporlama yapılmadığının tespit edildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

Ödemeler alanında şeffaflığı arttırmak amacıyla ödeme kategorisi detayı gibi bazı alanları eksik raporlayan, hatalı raporlama yapan ve/veya TL ve yabancı para ödemeleri gerekli belgelerle tevsik edemeyen (ithalat ödemesinde ilgili ithalat belgesinin sunulmaması, kredi ödemesi, menkul kıymet işlemleri gibi) bankalardan 2 Ocak 2023 tarihi itibarıyla tespite konu ödemenin yüzde 5’i kadar ek ücret alınacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu