Bankalar

Ticari bankacılık müşterilerinden alınabilecek ücretlere düzenleme

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre bankalar tarafından ticari müşterilerden alınabilecek olan ücretlere dair usul ve esaslara ilişkin tebliğde değişiklik gerçekleştirildi. Buna göre kredi kartı işlemleri için azami akdi faiz şubat ayında %1,80 olacak.

 

para

Kredi kartı işlemleri için uygulanacak olan faizin belirlenmesi hususunda esas olan “referans oranı”nın hesaplama yöntemi değiştirilirken, tebliğe eklenmiş olan geçici maddeyle şubat ayı için referans faiz %1,25, kredi kartı azami faiz oranıysa %1,80 oldu.

Bankalar tarafından ticari müşterilerden alınabilecek olan ücretler hakkında değişiklik yapılmasına dair tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Daha önce yayımlanan tebliğin bir bendinde değişiklik yapıldı

Öncesinde 10 Şubat 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış olan tebliğin 4. maddesinin birinci fıkrasının “ı” bendinin şu şekilde değiştirildiği kaydedildi:

para

Merkez Bankası tarafından her ayın sondan 5. iş günü ilanı yapılan oran referans oldu

“Referans oran: 32-45 gün vadeli olarak açılan TL cinsi tüm mevduat türlerine bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı üzerinden hesaplanan oran ile Merkez Bankasınca belirlenen politika faizinin yüzde 10 artırılmasıyla hesaplanan oran arasından düşük olan dikkate alınarak hesaplanan ve en son ilan edilen orandan aşağı ya da yukarı yönde yüzde 5’ten fazla değişmesi halinde güncellenerek TCMB tarafından her ayın sondan 5. iş günü ilan edilen oranı.”

Oran, Şubat ayından 28 Şubat’a kadar %1,25 olacak

Tebliğe eklenen geçici maddedeyse “Referans oran, 1 Şubat’tan 28 Şubat’a kadar yüzde 1,25 olarak uygulanır. Bu oran, aynı tarihler arasında 31 Ekim 2020 tarihli ve 31290 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’in 4. maddesinin birinci fıkrası bakımından da esas alınır.” ifadeleri bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu