Bankalar

Yapı Kredi’nin ilk çeyrek kârı beklentilerin üzerinde

Yapı Kredi, yılın ilk çeyreğinde 1,35 milyar TL tahminini de aşarak 1,45 milyar TL net kâr elde etti.

Yapı Kredi, 2021 yılının birinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Verilere göre, bankanın birinci çeyrek net kârı 1,35 milyar TL tahminini de aşarak 1,45 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankanın birinci çeyrekteki net faiz gelirleri geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 6,5 düşüşle 3.71 milyar TL olurken, net ücret ve komisyon gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artışla 1,65 milyar TL oldu.

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erün, şu ifadeleri kullandı:

“Koronavirüs salgınının etkisinin sürdüğü 2021 yılının ilk üç ayında da sağladığımız 421,5 milyar TL’lik kaynakla ülkemiz ekonomisi ve insanına finansal anlamda verdiğimiz desteği arttırdık. Pandemiden kaynaklanan tüm belirsizliklere rağmen, aktif büyüklüğümüzü yüzde 23 büyüterek 534,7 milyar TL’ye yükseltmeyi başardık. Öte yandan, nakdi kredilerde pazar payımız özel bankalar arasında yüzde 16,6 olurken, müşteri mevduatında yüzde 15,2 olarak gerçekleşti. Yine bu dönemde, nakdi kredi hacmimiz yüzde 26’lık artışla 305,4 milyar TL oldu. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da müşteri odaklı hizmet ve toplumsal sorumluluk anlayışımızla ülkemize ve toplumumuza katkı sağlamayı sürdüreceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu