Borsa

BIST 50 endeksinde yer alan paylarda açığa satışta ‘yukarı adım kuralı’

BIST 50 endeksinde yer alan paylarda, 20-24 Aralık döneminde uygulanmış olan açığa satışta “yukarı adım kuralı”nın bugün de geçerli olacağı kaydedildi.

 

borsa

Borsa İstanbul AŞ, tarafından BIST 50 endeksinde bulunan paylarda tarihler 20 Aralık’ı gösterdiğinde uygulamaya alınan açığa satış işlemlerinde yukarı yönlü adım kuralının bugün de süreceğine vurgu yapılarak uygulamanın ayrıntıları paylaşıldı.

KAP’ta yayımlandı

BİST Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayımlanmış olan açıklamasında SPK kararı uyarınca BIST 50 endeksinde bulunan paylarda açığa satış işlemi yapılabildiği hatırlatıldı.
İşlemler en son gerçekleşen işlem fiyatından daha üst bir fiyat üstünden yapılacak.

Söz konusu paylara dair açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da sürmesi yönünde karar verildiğinin kaydedildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Açığa satış işlemi gerçekleştirilebilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşmiş olan işlem fiyatından daha üst bir fiyat üstünden yapılabilecektir. Fakat açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşmiş olan fiyatının geçtiğimiz fiyattan daha yüksek olması durumunda açığa satış işlemi en son gerçekleşmiş olan fiyat üstünden de yapılabilecektir.

borsa

Yatırımcıların açığa satış seçeneğini işaretlemeleri hususuna vurgu yapıldı

Gün içerisinde sahip olunmadan yapılan ve ardından aynı gün içerisinde gerçekleştirilen alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış dahilinde olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımızca bu nitelikte olan satışlara dair emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek üzere iletilmesine ilişkin gereken dikkat ve özenin gösterilmesi büyük bir önem taşımaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu