Borsa

BİST’te tüm zamanların rekoru kırıldı

Borsa İstanbul'da Pfizer koronavirüs hapının haberinin ardından piyasaların da hareketlenmesiyle rekor görüldü.

 

bist

Borsa İstanbul 100 Endeksi tarihler 17 Mart’ı gösterdiğinde bin 589 puana çıkmış ve TL bazında rekor kırıp günü bin 574 puanla bitirmişti.

Endeks cuma gününe gelindiğinde bin 586 puana çıkmış ve rekor sonrası en yüksek seviyeyi görerek günü bin 583 puanla bitirmişti.

Geçtiğimiz günlerde koronavirüse karşı Pfizer firmasının hap gelişmesinin ardından dünya borsalarında bir hareketlilik görülmüş ve özellikle seyahat ve turizm hisselerinde bir canlanma tespit edilmişti.

Holding ve banka tarafında da yükseliş görüldü

BİST’teki yükselişin dışında holdingler ve bankalar tarafında da yükseliş meydana geldi.

Borsada yabancı desteği de hız kazandı

Yerli yatırımcıların borsaya ilgisi yüksekti ancak son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından yabancı desteğinin olması da yükselişe hız kazandırdı.

döviz2

Sadece 3 gün düştü

7 Ekim tarihinden bu zamana dek 21 işlem gününün sadece 3 gününü sınırlı bir düşüşle kapatan endeks, bu zamanda yüzde 13 oranında yükseldi.

Rekor yükseliş kaydedildi

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı rekor bir seviyeden bitirdi ve yeni haftaya 0,37’lik yükselişle bin 589 puan ile başlamış oldu.
Endekste haftalık fiyatlamada bin 550 puan ile üzerinde görülebilecek olan kapanışların bin 600 bandında yeni alımları destekleyebileceği düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu