Borsa

Borsa İstanbul’da negatif ayrışma

Salı günü yüzde 1,5 düşüş kaydederek Avrupa borsalarından negatif ayrışan BIST100 endeksinde benzer görünüm seansın ilk bölümünde de etkili oldu.

15 Nisan’daki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısına odaklanan Türk varlıklarında negatif ayrışma dikkat çekiyor.

Türk Lirası, Hint rupisi ve Rus rublesi ile birlikte diğer gelişmekte olan ülke para birimleri arasında negatif ayrışırken, Borsa İstanbul da Avrupa endekslerine kıyasla olumsuz performans sergiledi.

Güne yatay başlayan BIST 100 endeksinde seansın ilerleyen bölümlerinde aşağı yönlü bir seyir izlendi ve düşüş yüzde 1’e ulaştı. Bu bölümde endekse puan bazlı en çok aşağı yönlü baskı yapan hisse Turkcell hissesi oldu.

Salı günü Bloomberg’in haberine göre Turkcell’in Superonline’da halka arz için görüşmelere başladığı belirtilirken, bu haber hisse üzerinde yukarı yönlü etkide bulunmuştu.

Analistler destek seviyesi olarak 1.400 puana dikkat çekti

Borsa İstanbul’da Salı günü yaşanan negatif ayrışma sonrası analistler destek seviyesi olarak 1.400 puana dikkat çekti.

QNB Finansinvest raporunda, “1435 desteğini aşağı kıran BIST 100 Endeksi günü bu seviyenin altında tamamladı. Bu sabah endeksin yataya yakın bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. 1435 direnç haline gelirken, 1400 destek seviyesi olarak takip edilebilir. 1400’ün üzerinde kalınması görünüm açısından önemli olduğundan bu seviye trade pozisyonları için stop loss olarak izlenebilir.” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu