Borsa

Borsa Yükseliyor

Günün ilk yarısında borsa yükseliş eğiliminde iken BIST 100 endeksi saat 13.00’ dan itibaren önceki kapanışa nazaran 11,11....

Günün ilk yarısında borsa yükseliş eğiliminde iken BIST 100 endeksi saat 13.00’ dan itibaren önceki kapanışa nazaran 11,11 puan artışla 1.394,88 seviyesine çıkmıştır. İşlem hacmi ise toplam 5,1 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

Sektörleri Nasıl Etkiliyor

Günün ilk yarısında bankacılık endeksi yüzde 0.95 iken, holding endeksi ise yüzde 0.81 değer kazandı. Sektör endeksleri birbirinden farklı olarak değişiyor. En fazla kazanan sektör ve en çok gerileyen sektör borsa ile değişkenlik gösteriyor. En çok merak edilen ise sektörler arasında hangisinin kazandığı ve gerilediği şeklinde oluyor. En fazla kazandıran yüzde 1,88 ile madencilik olmuştur. Şimdi gözler ise en çok kaybeden sektörde, en çok gerileyen sektör ise 0,63 ile inşaat oluyor. Bu durumun sektörlere olan etkisini önümüzdeki günlerde görmemiz muhtemeldir.

Borsa Yükseliyor
Borsa Yükseliyor

Analistlerin Yorumu

Analistlerin yorumu bu noktada önemli oluyor. Tedarik zinciri ve enerji arzındaki problemleri ile artan enflasyonist baskılar sebebiyle dünya borsalarında etkisini gösteriyor. Borsa da dünkü sert düşüşün hemen ardından bugün karışık bir seyir izleniyor. Bugün küresel alanda önemli merkez bankalarının başkanları konuşmaya başlıyor. ABD’de bekleyen konut satış verileri takip edildiği analistler tarafından bildiriliyor. Teknik açısından incelendiğinde BİST 100 endeksinde 1.370 ve 1.340 seviyelerine destek geliyor. 1.420 puanı direnç konumuna geliyor.

Borsa Neye Göre Yükseliyor

Borsanın neye göre yükselip neye göre düştüğü bir çok ziyaretçi tarafından merak edilen bir konu oluyor. Sürekli büyüyen yatırıma müsait bir ülkede, tüketim, üretim artış seyrinde ise borsa yükselir. Bu ortam içerisinde borsa içerisindeki şirketler değer kazanıyor. Bu da borsaya olumlu yansıyor. Ülkenin geliri ile gideri arasında negatif bir denge söz konusu olduğunda ülke çok harcıyor, borçlanıyor ülkenin değeri düşüyor. Şirketlerin değerine yansıyor ve borsa düşüyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu