BorsaDünya Borsaları

Enerji Fiyatları El Yakıyor

Globalleşen Dünyamızda artan enerji fiyatları ile birlikte enflasyon endişesi, diğer yandan piyasalarda Fed ve TCMB fırtınası, insanlarda...

Globalleşen Dünyamızda artan enerji fiyatları ile birlikte enflasyon endişesi, diğer yandan piyasalarda Fed ve TCMB fırtınası, insanlarda dolar, borsa ve altın ne olacak? Sorularının ortaya çıkmasına neden oluyor. Enerji fiyatlarının artışına bağlı olarak hemen her sektörde maliyetlerin artması nedeniyle enflasyon riski ortaya çıkıyor. Enflasyon riskine bağlı olarak da özellikle gelişmekte olan ülkelerde dolar, altın fiyatlarında yükseliş, yerel para birimlerinde değer kaybı ile birlikte borsa kayıpları yaşanıyor.

Doların Ateşi Sönmüyor

Enerji fiyatlarındaki artışa bağlı yaşanan enflasyonla birlikte FED’in planlanan faiz artışı, emtia-varlık alımında azalışa gitmesi gibi gelişmeler piyasalar tarafından merakla takip ediliyor. Bu belirsiz ortamda ayrıca TCMB’nin piyasa tarafından beklenmeyen bir şekilde faiz indirimi yönünde karar vermesi iç piyasada ciddi bir karmaşa ortamı oluşmasına yol açıyor.

Öyle ki; 8.30 TL seviyelerinde işlem gören dolar/TL fiyatı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararıyla birlikte 9 TL seviyelerini test etti ve 8.95 TL seviyelerinde tutunarak ciddi bir rekora imza attı.

Enerji Fiyatları El Yakıyor
Enerji Fiyatları El Yakıyor

Uzmanlar Neler Söylüyor?

Ekonomi uzmanları GCM Yatırım Araştırma Müdürü Dr. Tuğberk Çitilci ve İstanbul Altın Rafinerisi Strateji Uzmanı Haluk İzzet Mutlu konu ile ilgili verdikleri röportajda özetle; dünyada enerji fiyatlarındaki artışın devam etmesi, delta varyantı nedeniyle vaka artışı yaşanma ihtimali, beraberinde piyasalarda beklenen yeni bir durgunluk dalgası ile birlikte dolar ve altında yukarı yönlü bir hareketlenme olduğu ve bu durumun henüz yeni başladığını ve bir süre daha devam edebileceğine ilişkin kuvvetli sinyaller olduğunu belirtiyor.

Türk Lirası’nda Son Durum

Gelişmeler karşısında zaten kırılgan bir yapıda olan Türk Lirasında ise yakın vadede bir toparlanma sinyali gözükmediği, aksine değer kayıplarının yaşanmasının daha olası olduğu vurgulanıyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu