Borsa

Fed Başkanı’ndan enflasyonun kalıcı olabileceği sinyali

Fed Başkanı Jerome Powell, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisine ilişkin yaptığı açıklamalarda, ekonomik olarak toparlanmasının aşırı dengesiz olduğunu ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğini kaydetti.

 

doviz

Güney Afrika Rezerv Bankası Başkanı Lesetja Kganyago, Uluslararası Ödemeler Bankası Genel Müdürü Agustin Carstens ve Fed Başkanı Jerome Powell yapmış olduğu açıklamada koronavirüsün ardından merkez bankalarının karşı karşıya olduğu finansal istikrar ve parasal zorluklara dair düzenlenen panelde konuştu.

“Faizleri arttırmaya ilişkin sabırlı ve dikkatliyiz”

Powell burada yapmış olduğu konuşmada, ekonomik toparlanmanın çok dengesiz seyrettiğini ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğini ifade etti. Powell, faizleri arttırmak için erken olduğunun altını çizerek, “Dikkatli ve sabırlıyız.” dedi.

“Eğer risk görseydik…”

Powell varlık alımlarını azaltma yolunda olduklarını ifade ederek, “Enflasyonun ısrarla çok yüksek kademeye çıkmasına ilişkin eğer bir risk görseydik fiyat istikrarını korumak maksadıyla araçlarımızı kesinlikle kullanırdık.” şeklinde konuştu.

Powell yaptığı konuşmada, mevcut yüksek enflasyonun fiyat belirleyicilerin gelecekte gereğinden daha fazla enflasyon olacağı beklentisine sebep olduğunu ifade etti.

döviz

“Küresel tedarik zinciri kırılmaları gelecek seneye kadar sürebilir”

Powell, enflasyonun yükselmesine sebep olan küresel tedarik zinciri kırılmalarının beklenenden daha da uzun sürebileceğini söyleyerek, yaşanan durumun gelecek yıla kadar sürebileceğini de söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu