Borsa

Hafta Başında Borsa Yükselim Eğilimi Gösterdi

Uzun zamandan beridir dipte seyir eden borsa nihayet bu hafta başı az da olsa yükseliş eğilimi göstererek yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Cuma günkü kapanışta 100 Bist puan üzerinden değerlendirilen borsa bugün tarihi itibari ile 8,50 puan artışı ve 0,61 değer artışı ile birlikte 1393,19 puan seviyesine yükseldi.

Değer Kazanan Alanlar

Borsa yatırım alanları spor, bankacılık, holding, enerji, sektör gibi üretim merkezleri olup bu hafta borsanın yükselişinde en yüksek artış bankacılık alanında gözlendi. Bankacılık yatırımcısı 0,86 değer kazanırken, holding yatırımcıları 0,68 değer kazandı. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre ise haftanın ilk yorumlamalarında spor yatırımcısı en çok değer kazanırken bilişim gibi sektörler değer kaybederek yatırımcısını üzdü.

Hafta Başında Borsa Yükselim Eğilimi Gösterdi
Hafta Başında Borsa Yükselim Eğilimi Gösterdi

Yatırım Alanları

Parasını enflasyon karşısında korumaya çalışanlar yatırım araçları olarak arsa, altın, kripto ve borsa gibi alanlara yönelmektedir. Borsa bu alanlar arasında en çok tercih edilen yatırım aracı olmaktadır. Borsanın yatırımcısına sağladığı katkı daha fazla olduğu için tercih edilirken borsa her türlü krizden etkilenecek riskleri de taşımaktadır. Borsanın uzun bir süreçten bu yana değer kaybetmesi yatırımcısını üzmekte idi.

Bugün açılış sonrası yükselme eğilimi gösteren borsa ve konu ile alakalı yapılan uzman yorumları uzun zamandan bu yana ilk defa yatırımcısını güldürdü. Müjdeli haber olarak ekranları dikkatle takip eden yatırımcı yükselimin devam etmesini dilemektedir.

Borsayı Etkileyen Ana Neden

Merkez Bankasının faizleri düşürmesi doların yükselmesine neden olurken bu alanda sert düşüşlere neden olmaktadır. Borsa İstanbul’da bu nedenlerle Türk Lirası değer kaybederken bu alanda yatırım yapanları zarara uğratmaktadır. Dolar bazında yapılan iskontolar bile Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde borsanın değer kazanmasına her hangi bir etki yapmamaktadır. Borsada en doğru kararlar almak için uzman desteği alınması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu