Döviz

Dolar/TL’de büyükelçi gerginliği sonrası toparlanma sürüyor

Büyükelçi gerginliğinin yaşandığı geçtiğimiz haftada tavan yapan Dolar/TL, gerginliğin aşılması sonrası 9,50’ye kadar düştü.

 

doviz

Dolar/TL, piyasaların Türkiye’de açıldığı ilk saatlerde 9,62’yi görmesi sonrasında Londra piyasalarının açılmasıyla birlikte 9,47’ye kadar düştü. Dolar kuru, büyükelçi gerginliğiyle Asya piyasalarında haftanın ilk işlemlerinde yüzde 1’in üzerinde artış gösterip 9,85 bandına dek tırmandıktan sonra tansiyonun düşmesi sonrası geriledi.

CDS yani Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi de gerileyip 453 baz puan seviyesine inerken, 10 senelik tahvil faizi ise tekrar yüzde 20 seviyesinin altına geriledi.

Ne olmuştu?

10 ülkenin büyükelçisi Osman Kavala’nın serbest bırakılmasına ilişkin bir bildiri yayımlamış ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu diplomatların istenmeyen kişi ilan edeceğini duyurmuştu.

Dün büyükelçiler yaptığı yeni açıklamada Viyana Sözleşmesi’ne atıfta bulunarak Türkiye’nin iç işlerine müdahale etmemeleri gerektiğine dair yeni bir mesaj daha yayımlamış ve Cumhurbaşkanlığı kaynaklarınca verilen mesajın olumlu görüldüğü ifade edilmişti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu