Dolar

Dolar/TL Rekor Kırdı

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası tarafından yapılan iktisadi gerekçelerle açıklamanın zor olduğu faiz indiriminin ardından Dolar/TL kuru yeniden rekor kırdı. Dolar/TL yeni rekor kırmışken piyasalar ise odağını faiz indirimlerinin ne hızda devam edeceğine yöneltmiş durumda.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) enflasyondaki yükseliş olsa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından uzun süredir istenen faiz indirimlerine geçtiğimiz hafta100 baz puan ile başladı. Bu faiz indirimi ekonomistlere göre sürpriz oldu çünkü politika faizinin sabit kalacağını tahmin ediliyordu.

Faiz Kararı Açıklandıktan Sonra Hızlı Artış Yaşandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında istenen faiz indiriminin yapılması ile Dolar/TL kurunda hızlı bir artış yaşandı. Açıklamadan önce 8.65 civarlarında işlem gören Dolar/TL kuru bugün öneki rekor olan 8.88’i aştı ve 8.9995’i gördü. Ancak Dolar/TL kurundaki yükseliş ilk olarak 8.3 seviyesinde faiz indirimi olacağı yönündeki yatırımcılara TCMB’nin ve Erdoğan’ın verdiği mesajlarla başlamıştı.

Dolar/TL Rekor Kırdı
Dolar/TL Rekor Kırdı

Yatırımcıların Reaksiyonu

Yabancı yatırımcılar bu mesajlar sonrası tüm TL yatırımlarını satış yönlü işleme çevirdiler. yerel yatırımcıları ise çeşitli nedenlerden ötürü 265 Milyar Dolar olan döviz birikiminin 2 Milyar Dolarını TL’ye çevirdi. TCMB’nin aldığı faiz indirimi kararının ardından TL varlıklardaki satış baskısı BIST-100’de en çok da bankacılık endeksinde tahvil piyasasında Türkiye’deki tüm varlıklarında görüldü.

Salı Günü Yeni Toplantı

Piyasalar yeni pozisyon almak için gözünü salı günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun salı günü ”Finansın Geleceği” adlı toplantıda yapacağı konuşmaya çevirdi. Yatırımcılar politika hatası olarak görülen faiz indiriminin önümüzdeki dönemlerde devam edip etmeyeceğini anlamaya çalışacak. Merkez Bankası’nın siyasilerden etkilenip sadece bir tane faiz indirimi ile yetinmeyeceği hakkında fikir yürüten ekonomistlere göre yeni indirimler gelecek. Ancak bunun Türkiye ekonomisini büyük ölçüde sarsacağı da biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu