Döviz

Döviz bürolarının çalışma düzeninde değişiklik

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz bürolarının çalışma düzenine dair yönetmelikte değişiklikler gerçekleştirdi. Buna göre A grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartıyla 5 milyon TL’den 10 Milyon TL’ye B grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartıysa 1 milyon TL’den 5 milyon TL’ye çıkartıldı. Yetkili müesseselerin özkaynaklar toplamı tutarının, asgari ödenmiş sermaye tutarının altına düşmemesi zorunlu tutulacak.

 

doviz

Bakanlık tarafından Türk parasının kıymetini korumaya ilişkin 32 sayılı kararda tanımlanmış olan yetkili müesseseler olan Döviz bürolarının çalışma düzenine dair yönetmelikte değişiklik gerçekleştirildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanmış olan ve Türk parasının kıymetini korumaya ilişkin 32 sayılı karara dair tebliğde değişiklik yapan tebliğe göre, B grubu yetkili müesseselerin faaliyet alanına ilişkin düzenlemeler gerçekleştirildi.

Buna göre B grubu yetkili müesseseler, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nce üretilmiş olan sikke, ziynet ve benzeri basılı altınlarla 1 kilonun altındaki bar şeklinde standart işlenmemiş altınların fiziki olarak satışını ve alışını gerçekleştirebilecek.

Bu müesseseler, taşlar ve kıymetli madenlerle standart ve standart dışı kıymetli madenlerin dış satım ve dış alımıyla borsada sürdürülen taşlara ve kıymetli madenlere dair işlemleri de yapabilecek.

Türk parasının kıymetini korumaya dair 32 sayılı kararda tanımlanmış olan yetkili müesseseler, kendi hesap ve namına bankalarla vadeli işlem yapabilecekler fakat müşterilerin nam veya hesabına kredi kartı ve vadeli işlem yapamayacaklar, yapacakları işlemleri bir şekilde taksitlendiremeyecekler.

Yetkili müesseseler yabancı para, Türk parası ve bunlarla ödemeyi sağlayan kıymetli madenler veya belgelerle bunlardan imal veya bunları muhtevi eşyaları veya bir menkul, gayrimenkulü emanet olarak saymayacaklar ve kısa süreli dahi olsa başkasının adına saklamayacaklar.

sterlin

Ödenmiş sermaye şartı arttırıldı

Yayımlanan tebliğle, B grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartı 1 milyon TL’den 5 milyon TL’ye, A grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartıysa 5 milyon TL’den 10 milyon TL’ye çıkartıldı. Yetkili müesseselerin özkaynaklar toplamı tutarının, asgari ödenmiş sermaye tutarının altına düşmemesi zorunlu olacak.

Asgari ödenmiş sermaye tutarı, yetkili her bir müessese için belirlenen tutarlarla şubesi olan yetkili müesseselerde her bir şube için 2 milyon TL’nin toplamından oluşacak.

A grubu ve B grubu yetkili müesseseler sermaye şartını 31 Aralık 2022 tarihine dek yerine getirecek. Bu zamana dek sermaye şartını yerine getiremeyen müesseseler için 90 günlük ek bir süre tanınacak. Bu sürenin sonunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen müesseselerin izni için başka uyarıya gerek kalmaksızın iptali sağlanacak.

Bakanlığa bildirilen adresler dışında yetkili müesseselerin merkez ve şubeleri faaliyette bulunmayacak. Müesseselerin hisse devirleri, unvan değişiklikleri, aynı faaliyet bölgesi haricinde yapacak oldukları şube veya merkez adres değişiklikleri Bakanlığın iznine tabi olacak.

doviz

Yabancı para transferi için düzenleme

Yetkili müesseseler tarafından yapılan yabancı para transferine dair hükümler tekrar düzenlendi. Buna göre, yabancı para alım satım işlemi, yabancı para alım satım hesapları veya bu işlemlere dair tutarların söz konusu hesaplara aktarılmasının dışında bir iş veya işlem için kullanılamayacak veya teminat olarak gösterilemeyecek.

Her ne isim altında olursa olsun yabancı para alım satım hesaplarına kar payı veya faiz işletilemeyecek, yabancı para alım satım işlemlerinde yetkili müesseseye ait olmayan banka hesapları kullanılamayacak.

Kıymetli madenlerin alım satım işlemlerinde kıymetli maden bedelinin bankalar veyahut transfer gerçekleştirebilen kuruluşlar aracılığıyla transfer edilmesi durumunda yetkili müesseseye ait olmayan banka hesapları kullanılamayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu