DolarDövizEuro

Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası konuştu: Dolarda tarihi düşüş yaşandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında yaptığı güvence veren mesajının ardından Dolar/TL çok hızlı bir şekilde değer kazanmaya başladı.

 

erdogan

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin dün yaptığı görüşmenin ana gündem maddesi ekonomiydi. Döviz kurunda meydana gelen yansımaların piyasaya etkileri konuşuldu.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yaptı ve kurda yaşanan dalgalanmaların karşısında izlenecek olan yeni yol haritasını paylaştı.

Dolarda görülen artış TL mevduatlarına yansıyacak

Yaptığı açıklamalarda, ekonomiye dair son gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, kurda meydana gelen yükselişten kaynaklı kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlara yeni bir finansal alternatif sunacaklarını kaydederek, “Hiçbir vatandaşımız bundan sonra kur daha da fazla olacak diye TL’yi dövize geçirmesin. Yeni bir finansal alternatif ortaya çıkartıyoruz. Kur getirisi mevduat getirisinin altında kalan vatandaşlarımıza aradaki fark doğrudan ödenecek. Bu kazanç ise stopaj vergisinden muaf olacak.” şeklinde konuştu.

Yeni araçlar geliştirilecek

Şirketlerin yapacağı temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10 düzeyine indireceklerini de kaydeden Erdoğan, yastık altında olan altınların ekonomiye kazandırılması maksadıyla piyasa paydaşlarıyla yeni araçlar geliştirileceğini kaydetti.

ihracat

İhracatçı şirketlere vadeli kur üzerinden rakam verilecek

Döviz kurunda gerçekleşen dalgalanmalardan dolayı fiyat vermek konusunda zorluk çeken ihracatçı firmalar için de doğrudan Merkez Bankası’nın aracılığıyla ileri vadeli bir kur rakamı verilecek. Kamu bankalarının toplamdaki kredilerinin belli bir bölümünü öncelikli sektörlere kullandırılmasını sağlayacak bir yapı kurulacak.

Erdoğan bununla birlikte, ülkemizin kambiyo rejiminden ve serbest piyasa ekonomisinden en küçük geri adım atmaya bir niyeti olmadığını da vurguladı.

Dolarda sert düşüş

Erdoğan’ın yaptığı konuşmanın ardından dolar/TL 13,50 bandına dek geriledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu