Döviz

Günümüzde Döviz Kurları

Döviz kuru, Bir ülkenin sahip olduğu para biriminin başka ülkelerin para birimleri karşısındaki değerine deniliyor. Ülkeler arasındaki...

Döviz kuru, Bir ülkenin sahip olduğu para biriminin başka ülkelerin para birimleri karşısındaki değerine deniliyor. Ülkeler arasındaki ticaretler genellikle döviz kuru üzerinden yapıldığı için döviz kurunun önemli bir yeri bulunuyor. Döviz kuru ile yapılan işlemlerde alış kuru ve satış kuru olmak üzere iki seçenek kullanılıyor.

Döviz Kuru Sistemleri Nelerdir?

Dünyada olduğu Türkiye’de de bazı döviz kuru sistemleri bulunuyor. Bu döviz kur sistemleri esnek sabit, ve dalgalı kur sistemi olmak üzere 3 çeşit bulunuyor. Bu kurlar arsında değişiklikler makro ekonomik parametleri de etkiliyor.

Esnek Kur Sistemi

Esnek kur sistemi ile piyasada daha rahat değişiklik gösterebildiği, arz ve talep dengesinin sağlanarak başardığı bir sistem olarak biliniyor. Esnek piyasa Merkez Bankası müdahalede bulunmayarak dövizlerin rahat bir şekilde dolaşmasına olanak sağlıyor. Ayrıca esnek kur sistemin diğer rejimleri göre birçok avantajı bulunuyor. En önemli yanı ise dışsal şoklara ve sektörden kaynaklanan olumsuz durumlara karşı güçlü bir yapısı vardır.

Günümüzde Döviz Kurları
Günümüzde Döviz Kurları

Sabit Kur Sistemi

Sabit kur sisteminde ülke parası yabancı para cinsine eşit olarak ayarlanmasıdır. Bu sistemde Merkez Bankasının döviz kurunu dengede tutulması için piyasaya müdahale ediliyor. Bu sistemde altın para sistemi işlemi yapılıyor. Sabit kur sistemin temel amacı enflasyonu kontrol altında tutularak kur değişimlerini azaltmak ve belirsizliklerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Ancak merkezi otoritenin sabit kur sisteminde bulunan araçları uygulamada bir takım zorluklar yaşanabiliyor.

Dalgalı Kur Sistemi

Bu kur sistemi ülke parasının değeri piyasada arz-talep doğrultusunda şekilleniyor. Dalgalı döviz kuru aynı zaman değişken kur sistemi de deniliyor. Sabit kur sistemin tam tersi olan dalgalı kur sitemi yabancı paralar karşında ülke parasının piyasa değeri sürekli değişiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu