Döviz

MB Başkanı Kavcıoğlu’ndan enflasyon ve rezerv açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, “Enflasyondaki yükseliş geçici faktörlerden kaynaklı. Cari işlemler dengesi iyileşmekte. Bu hafta açıklanacak olan rezerv rakamımız 123,5 milyar dolar seviyesine çıkmıştır.” şeklinde konuştu.

 

merkez-bankasi

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyona ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, “Enflasyondaki yükseliş geçici faktörlerden kaynaklı. Cari işlemler dengesi iyileşiyor. Bu hafta açıklanacak olan rezerv rakamımız 123,5 milyar dolar seviyesine çıkmıştır.” şeklinde konuştu.

“Dış talep ihracatı olumlu etkilemeyi sürdürecek”

MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu şu açıklamaları yaptı:

“Emtia fiyatlarında yüksek seyir devam etmektedir. Hane ve kamu halkı borçluluğunda olumlu yönde ayrışıyoruz. Gelecek 10 ayda toplamda dış borç ödenmesi banka ağırlıklı olarak 67,6 milyar dolar seviyesinde.

İhracatı dış talep olumlu yönde etkilemeye devam edecek. Aşılama küresel ekonomik toparlanmayı destekliyor. Normalleşmeyle sektörler genelinde güven artışı görülüyor.

Kur etkisinden arındırılan kredi büyümesi sene sonuna göre %6,9 bandında, eğilim sene sonu için yüzde 9,4’lük bir kredi büyümesi.

“Sanayide istihdam güçlü şekilde seyrediyor”

Bireysel kredilerin senelik büyüme oranı firma kredilerinin üstünde seyrediyor. Kur etkisinden arındırılan firma kredisi senelik büyümesi tarihi ortalamaların belirgin altında.

Kapasite kullanım seviyesi tarihsel ortalamasına geldi. İstihdam ve yatırım eğilimindeki artış devam ediyor. Uluslararası nakliye maliyetlerinin artmasıyla teslimat sürelerinin uzaması üretici fiyatlarının üzerinde baskıya sebep oluyor. İstihdam sanayide güçlü seyrediyor.

dolar

Merkez Bankası rezervleri güçlü artış gösteriyor

Bu hafta açıklanacak olan rezerv rakamımız 123,5 milyar dolar seviyesine çıkmıştır. Gelecek dönemde Merkez Banası olarak para politikasının aktarım mekanizmasını güçlendirebilmek maksadıyla rezerv birikiminin devamlılığını hedeflemekteyiz.

Reel olarak dış ticaretteki dengelenmenin daha belirgin olduğunu görüyoruz. Merkez Bankası’nın rezervleri güçlü bir artış gösteriyor, istikrar kazandı. Cari açıkta düzeltmenin başladığını ifade edebiliriz. Fiyat istikrarı için cari açıkta görülen iyileşme önemli.

Aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizmi canlandırmasıyla ve ihracattaki güçlü artış eğilimiyle senenin geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesi beklenmektedir.

Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde daraltıcı bir etki oluşturmaya başladı, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi maksadıyla makro ihtiyati politika çerçevesi güçlendirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu