Döviz

Nebati: TL en düşük durumda, daha fazla düşmez

Nureddin Nebati, katıldığı TV programında Türk lirasının 20-30 TL bandına gelmesini bekleyen bir çevre olduğunu ifade ederek TL’nin halihazırda en düşük yerde olduğunu ve daha da düşmeyeceğini ifade etti.

 

nureddin_nebati

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, katıldığı KONTV yayınında ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmeler yaptı.
Bakan, kur korumalı mevduat hesaplarına dair de son verileri kamuoyuyla paylaşarak, hesaplardaki ilk 3 aylık vadenin 23 Mart tarihinde bittiğine ve ilk çıkışların olup olmayacağına bakacaklarını ifade etti.

“Biriken mevduat 570 milyar TL’yi geçti”

Nebati, mevduatlardan bir çıkış beklemediklerini ifade ederek, “570 milyar TL’yi geçti. Son zamanlarda artış sürüyor. 23’ünden itibaren 3 ayını doldurup da herhangi bir çıkışın olup olmadığını görmüş olacağız. Ben size söylemiş olayım. Neden bir yatırımcı çıksın? En kötü durumda döviz kuru sabit şekilde devam edecek.

“Doların 20, 30 olmasını bekliyorlar”

Hazine üzerinde ne kadar etkisinin olacağını konuşuyorlar. Etkisi çok düşük. Neden çok düşük? Dolar kuru için bunu bekliyorlar, 20-30 TL olmasını. Neden olsun?

para

“TL zaten en zayıf halinde”

Türk lirası zaten en zayıf durumda. Daha da gideceği herhangi bir yer yok. Vatandaşımız rahat olsun.
Hazine üzerindeki yükü… Biz ücretlilerin vergisinden vazgeçtik. Bunun bize yükü 49 milyar TL. Bunun bizim hazine üzerindeki yükü 15 milyar TL’yi dahi aşmıyor.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu