Döviz

Reel Efektif Kur, Eylül ayında da yükseldi

Merkez Bankası’nın açıkladığı geçici verilere göre Reel Efektif Kur, eylül ayında da yükselişe geçti. Ağustos’ta 62,89 puan olan kur Eylül’de 63,09 oldu.

 

para

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın paylaşmış olduğu verilere göre Reel Efektif Döviz Kuru endeksi tüketici fiyatları baz alındığında eylül ayında yüzde 0,4 oranında artış gösterdi. MB verilerine göre TÜFE bazında yükseliş 63,09 puan oldu. Bununla birlikte TÜFE Bazlı Reel Döviz Kuru Endeksi de Ağustos ayında 62,89 puan oldu. Bir önceki değer ise 62,89’du.

Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi Bazlı REK 79,50 oldu

Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi bazlı Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi ise eylül ayında 79,50 puan olarak açıklandı. Geçtiğimiz ay 79,83 puandı. Bu puan 79,06’ya revize oldu.

Gelişmiş ülkeler bazlı Reel Efektif Endeksi 20,99 puana (70,59 puandan) ve gelişmekte olan ülkeler bazlı Reel Efektif Endeksi 52,14 puana (50,00 puandan) revize edildi.

para

Nominal efektif ve reel döviz kuru nedir?

Reel efektif döviz kurunun artışı TL’nin değer kazandığını ifade ediyor. Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatı arttığında reel efektif döviz kurunda artış meydana geliyor.

Nominal efektif döviz kuruysa, ülkemizin dış ticaretinde mühim bir paya sahip ülkelerin para birimlerinin oluştuğu sepete göre TL’nin ağırlıklı ortalama değeri olarak ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu