Döviz

TCMB rezervlerinde yükseliş sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplam rezervleri 123,5 milyar düzeyine çıktı.

 

merkez_bankasi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezervlerinin yükseliş ivmesi sürüyor.

MB verilerine göre 8 Ekim haftasında rezervler 123,5 milyar düzeyine çıktı. Geçtiğimiz hafta toplam rezervler ise 121,8 milyar olarak kayıtlara geçmişti.

Toplam rezervlere kıyasla net rezervlerde ise sınırlı bir artış görüldü. Buna göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası net rezervleri 8 Ekim haftasında 29,6 milyar dolara çıktı. Bu rakam bir önceki hafta 29,3 milyar dolar düzeyindeydi.

Net rezerv swaplar dışarıda tutulursa eksi 37,37 milyar dolarla yatay seyretti.

dolar

Zorunlu karşılık tesislerinden 3,4 milyar dolar bekleniyordu

Resmi Gazete’nin 15 Eylül tarihli sayısında zorunlu karşılık oranlarında 200 baz puanlık bir artırım gerçekleştirilmişti.

Tebliğde 6’ncı maddenin ikinci fıkrasında yapılmış olan değişiklikle zorunlu karşılık oranları vadesiz ve 1 seneye kadar vadeli Döviz hesapları için yüzde 23’e çıktı. 1 sene ve 1 seneden uzan vadeli döviz hesaplarındaysa zorunlu karşılık oranı yüzde 17 düzeyinde seyretti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılmış olan açıklamada, 1 Ekim 2021 itibarıyla TL cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık olarak 13,9 milyar TL, altın ve döviz cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin ise yaklaşık olarak 3,4 milyar Amerika Birleşik Devletleri doları karşılığı tutarında artmasının beklendiği ifade edildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu