DolarDövizEuro

TCMB’den artan döviz fiyatlarına açıklama: İktisadi temellerden uzak…

TCMB kurda dün gün boyunca yaşanan yukarı yönlü hareketlere dair yaptığı açıklamada, döviz piyasalarında iktisadi temellerden bütünüyle uzak ve sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlemlendiğini söyleyerek vatandaşları yatırımları konusunda hassas davranmalarına ilişkin uyardı.

 

merkez_bankasi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kurda yaşanan hareketlenmelere dair açıklamalar paylaştı. MB döviz piyasalarında iktisadi temellerden bütünüyle uzak ve gerçekçi olmayan, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlendiğini ifade etti.

Döviz kurları serbest piyasa dinamiklerine göre belirleniyor

Konuya dair yapılmış olan açıklamada TCMB uygulanan dalgalı kur rejiminin altındaki kur seviyesine dair bir taahhüdünün olmadığını, döviz kurlarının serbest piyasanın dinamiklerine göre arz ve talep koşullarınca belirlendiğini ifade etti.

döviz

“İktisadi temellerden bütünen uzak sağlıksız fiyat oluşumları görülüyor”

Açıklamanın devamında, “MB belirli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımaksızın yalnızca aşırı oynaklık konusuna müdahalede bulunabilmektedir. Döviz piyasalarındaki gerçekçi görünmeyen ve iktisadi temellerden bütünen uzak sağlıksız fiyat oluşumları görülmektedir.

Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerle örtüşmeyen uzak değerlerden işlem yapıp olası kayıplar yaşayabilme durumlarına dair bu açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.” denildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu