DolarDövizEuro

Ticaret Bakanı açıkladı: Kasım’da ihracatta rekor kırıldı

Ticaret Bakanı Muş, kasım ayında ihracatın, geçtiğimiz senenin kasım ayına göre yüzde 33,4 artış göstererek 21,5 milyar dolar seviyesine çıktığını kaydetti.

 

dış ticaret

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, kasım ayının dış ticaret rakamlarını yaptığı bir basın toplantısıyla duyurdu.
Bakan Muş, “Kasım ayında ihracatımız, geçtiğimiz senenin kasım ayına göre kıyaslandığında yüzde 33,4 oranında artış göstererek 21,5 milyar dolar seviyesine çıktı. Bu değer, aylık olarak en yüksek ihracatımız.” deyip ihracat konusunda gelinen noktanın altını çizdi.

“Pandemiden öncesinin çok üstüne çıkıldı”

Muş, “Yıllıklandırılmış bazda ihracatımız 221 milyar dolar, ocak-kasım ayı arası dönemde 203,1 milyar dolar oldu.” deyip bununla pandemi öncesindeki son sene olan 2019 verilerinin de üzerine çıkıldığına işaret etti.

İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 80 düzeyine ulaştı

Kasım ayına dair verilere göre ihracat miktarının ithalatı karşılama oranında da artış görüldü. Muş konuya dair, “Kasım ayında ihracatın ithalatı karşılama oranıyla geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 4 puanlık bir artışla yüzde 80 düzeyine ulaşmış, enerji hariç olarak bakıldığı zaman yüzde 101,2 olarak kaydedilmiştir.” şeklinde konuştu.

İhracata dair Bakan Muş’un açıklamasından önemli başlıklar şu şekilde:

Ocak-Kasım ayı arasındaki dönemde ihracatımız 203,1 milyar dolar oldu
“Yıllıklandırılmış bazda ihracatımız 221 milyar dolara çıkarken; Ocak-Kasım ayı arasındaki dönemde ihracatımız 203,1 milyar dolar olmuştur.

ihracat

“İhracatı arttırmak maksadıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz”

İhracatımızdaki artışın rakamlar geçici değil kalıcı olduğunu gösteriyor. Bakanlık olarak katma değerli ürün ihracatımızı yükseltip kalıcılaştırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amacımız kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ihracat iklimini oluşturabilmektir.

“Döviz kurlarındaki dalgalanmaların en az düzeyde olması için çaba sarf ediyoruz”

Döviz kurlarında son zamanlarda meydana gelen dalgalanmanın vatandaşlarımıza en az seviyede ulaşması için büyük bir çaba gösteriyoruz. Çalışanlarımızı hiçbir şekilde enflasyona karşı ezdirmeyeceğiz.

Ülkemiz, tedarik zincirinde güvenli bir liman

Türkiye dünya ticaretinde güçlü bir tedarikçi güvenli bir limandır. Piyasalarda görülen geçici dalgalanmaları bertaraf edeceğiz.

Dış ticaret açığında gerileme görüldü

Ocak-Kasım ayı arasındaki dönemde dış ticaret açığımız geçtiğimiz seneye göre yüzde 13,6 düzeyinde azalış göstererek 39,2 milyar dolara gerilemiştir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu