Emlak

Bakan Kurum: Kira fırsatçılarına müsaade etmeyeceğiz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş depreminden ağır yara alan Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde açıklamalarda bulundu. Kira fırsatçılarının vatandaşları zor durumda bırakması konusuna da değinen Bakan Kurum, "Fırsatçılara müsaade etmeyeceğiz." dedi.

muratkurum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş depreminden ağır yara alan Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde incelemeler bulunduktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Depremlerin ardından sahada 13 gündür çalışıldığını belirten Bakan Kurum, “Bu kapsamda, Gaziantep ilimizde arama kurtarma faaliyetleri tamamlandı. Vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyaçlarına yönelik, Gaziantep genelinde yaklaşık 25 bin çadır kurduk.” dedi.

Konteyner kentler ve prefabrik evlerin, çelik konstrüksiyondan, yığma malzemelerden yapılan geçici yaşam alanlarının inşasını yürüttüklerini dile getiren Kurum, Gaziantep’te kullanılmaz durumdaki hükümet binasında da tadilat başlattıklarını, bir hafta, 10 gün içinde burada hizmet vermeye başlayacaklarını belirtti.

Vatandaşların ihtiyaçları ile ilgili başvuruları en kısa zamanda yerine getirmek için gayret gösterdiklerini vurgulayan Kurum, “Geçici yaşam alanlarını da burada yaşayacak vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını giderecek anlayışla yapmaya gayret gösteriyoruz. İçindeki ticari üniteleriyle okulları, çocuk oyun alanlarıyla buradaki sosyal faaliyetleri yapabilecekleri tüm mekanları da planlayarak, hızlı bir şekilde konteyner kentlerimizi, geçici yaşam alanlarımızı kuruyoruz.” ifadelerini kullandı.

KİRA YARDIMLARI

Kira yardımları konusuna da değinen Bakan Kurum, “Geçici barınma probleminin çözülmesini müteakip, burada vatandaşımız konteynerde kalmak isterse burada, kira almak istiyorsa da kendi evini tutup, taşınabileceği, kira sürecini de yürütüyoruz. Hasar tespitlerinin tamamlanmasını müteakip, ağır hasarlı, az hasarlı ve hasarsız binaların durumuna göre taşınma, eşya yardımı, kira yardımını da vatandaşlarımızın hesaplarına AFAD’ımızın koordinasyonunda yatırmaya başlayacağız.” dedi.

“ÖN ALAN ÇALIŞMALARINI TAMAMLADIK”

Kalıcı konutlarla ilgili çalışmaların TOKİ Başkanlığı eliyle yürütüldüğünü aktaran Kurum, “Şu an depremden hasar görmüş 10 ilimizde yer tespitleri yapılmış durumdadır. Tüm alanlarda, ön alan çalışmalarını tamamladık ve burada şimdi ayrıntılı jeolojik etüt çalışmalarını başlattık. Burada, şehrin 50 yılını, 100 yılını tüm ihtiyaçlarını, kültürünü yaşatacak, daha iyisini, daha güzelini yapabilecek anlayışla planlamaları başlattık. Bu kapsamda 10 ilimizde eş zamanlı olarak, öncelikle rezerv alanlardaki yerleşim alanlarında bu ihtiyaçları karşılıyoruz, ardından mevcutta depremin ağır hasar verdiği yerlere de yeni bir master plan çalışması yapıyoruz. Bu master plan çerçevesinde vatandaşlarımızın, şehrimizin ihtiyaçlarını içerecek anlayışla Türkiye’deki tüm mimarlarımızla bu işin ileri gelenleriyle birlikte ortak bir çalışma başlattık.” ifadelerini kullandı.

kirafirsatcilari

Zemin durumuna ve kalitesine göre çalışmalarını yönlendireceklerini vurgulayan Bakan Kurum, “Şehrin içinde de çıkacak bu master plana göre, yerleşimi yapacağız.” dedi.

Rezerv alanlarda ayrıntılı jeolojik etütlerin yürütüldüğünü ifade eden Bakan Kurum, “Bu kapsamda deprem sebebiyle oluşan yeni kırıklar dahil, zemini her türlü ayrıntılarıyla mikro bölgeleme ve ayrıntılı jeolojik etüt raporlarıyla hocalarımızla jeologlarımızla jeofizik mühendislerimizle incelemek suretiyle en doğru, en sağlam zemine göre yapılaşmayı seçerek, radye temel üzerine tünel kalıp sistemiyle yöresel mimariye uygun, zemin artı, 3-4 katı geçmeyecek konutlarımızın inşası sürecini de eş zamanlı yürüteceğiz.” diye konuştu.

Bakan Kurum, inşaat ve malzeme tedarikine kadar bütün üreticilerle görüşüp süreci bilfiil takip ettiklerini, etaplar halinde ihalelerin yapılacağını ve Mart başı itibarıyla inşa çalışmalarının başlayacağını kaydetti.

Diğer deprem bölgelerinde olduğu gibi vatandaşlara söz verdikleri yeni, sağlam, güvenli konutlarını en kısa sürede teslim edeceklerini vurgulayan Bakan Kurum, bölgede çalışan ekiplere teşekkürlerini ileterek ilk andan itibaren olduğu gibi son ana kadar afet bölgesinde olmaya devam edeceklerini, vatandaşları güvenli yuvalarına yerleştirene kadar da tüm bakanlıklarla ilgililerle çalışmaların sürdürüleceğini bildirdi.

“FIRSATÇILARA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Kira desteği konusunda fırsatçılık yapanlara ilişkin soru üzerine Kurum, depremden etkilenenlere kira yardımı olarak, 15 bin lira taşınma yardımı, 5 bin lira ev sahipleri, 2 bin lira da kiracılar için aylık kira yardımı yapılacağını hatırlattı.

Fırsatçılara müsaade etmeyeceğiz.” diyen Kurum, kira artışlarıyla ilgili önceki kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek olan düzenlemenin haziran ayına kadar geçerli olduğunu ve bu konuyu titizlikle takip ettiklerini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu