Emlak

Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Zorunlu olacak

Ev sahibi ve kiracı mağduriyetlerinin giderilmesi için arabulucu şartı getiriliyor. Düzenlemenin Ekim ayında Meclis'e gelip yasalaşması bekleniyor.

kiracı
Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Zorunlu olacak

Son zamanlarda kira artış oranlarının yükselmesiyle birlikte mahkemelere ev sahibi-kiracı başvuruları arttı. Kirada mağduriyetlerin giderilmesi için arabulucu şartı getirileceği bir süredir konuşuluyordu. Söz konusu düzenlemenin Ekim ayında Meclis’e gelip yasalaşması bekleniyor.

Düzenleme yasalaştığında, ev sahibi ve kiracı arasındaki uyuşmazlıklarda dava açmadan önce arabulucu devreye girecek. Doğrudan mahkemeye gidilmesi halinde davalar reddedilecek. Kira alacakları, kat mülkiyeti uyuşmazlıkları, komşuluk hukuku ihtilafları gibi uyuşmazlıkları arabulucu çözüme kavuşturacak.

kiracı

24 SAAT DETAYI

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Dr. Avukat Arabulucu Umut Metin, ev sahibi ve kiracı uyuşmazlıklarının 1 günde bile arabuluculuk ile çözülebileceğini söyledi. Metin, “Toplumun sorunlardan arınması için sorunlardan hızlı arındırılacak mekanizmalara ihtiyaç var. Arabuluculuk elimizdeki en güçlü enstrüman. Toplumun en yoğun yaşadığı sorunlardan birisi kira sorunu. Barınma bir ihtiyaç, konuta talep var. Mülk sahipleri ve kiracılar arasında uyuşmazlıklar olabiliyor. Arabuluculukta sorunlar 1 günde bile çok kısa sürede çözülebilirken diğer yandan mahkemeler yıllarca uzayabiliyor” dedi.

“DÜZENLEMENİN FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Düzenlemeye ilişkin konuşan Metin, “Kira konusunda arabuluculuk bugüne kadar uygulanabiliyordu. Yeni düzenleme yasalaştığı takdirde arabuluculuk zorunlu hale gelecek. Öncelikle taraflar anlaşmak için çaba sarf edecekler. Ev sahibi ve kiracılar uyuşmazlık yaşadığında arabulucuya gitmeden dava yoluna gittiklerinde dava usulden reddedilecek. Tüm kiralama sorunlarında arabuluculukta çaba sarf etmek durumunda olacağız. Bu düzenlemenin kiracı ve ev sahibi için de faydalı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

kiracı

“DAVA AÇMAYA GEREK KALMIYOR”

En çok kira sorunlarından kaynaklı uyuşmazlık olduğunu belirten Metin, “Bunun dışında ihtiyaç halinde kiracının evden çıkarılma sorunu da yaşanabiliyor. Adliyeye gitmeden bu sorunlar arabuluculuk ile çözülebilecek, dava açmaya gerek kalmayacak. Arabulucuya, arabuluculuk merkezlerine Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan arabuluculuk daire başkanlığına başvurular yapılabilir. Arabulucunun uygulama alanının genişletilmesi lazım. Son dönemde örnek bir başarı gösteriliyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu