Emlak

Konut fiyatları artışında Türkiye ilk sırada

Knight Frank tarafından hazırlanan 56 ülkenin baz alındığı bir rapora göre küresel konut fiyatları artışında Türkiye dünya lideri oldu.

konut

Konut ve ticari emlak danışmanlığı şirketi Knight Frank tarafından yayınlanan bir rapora göre küresel konut fiyatları endeksi son 15 yılın en hızlı artışını yaşadı. Konut fiyatları artışında ilk sırada yer alan ülke ise Türkiye oldu. Türkiye’yi yüzde 22,1 artış ile Yeni Zelanda ve yüzde 16,6 artış ile Lüksemburg izledi.

Verilere göre konut fiyatları, Mart ayı sonu itibariyle 12 aylık sürede ortalama yüzde 7,3 artış kaydederek 2006 yılının son çeyreğinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD’de konut fiyatlarında aynı dönemde yüzde 13,2 artışla son 16 yılın en hızlı artışı görüldü. Asya’da en büyük fiyat artışı yüzde 6,1 ile Singapur’da yaşanırken Hong Kong’da yüzde 2,1 fiyat artışı görüldü.

Türkiye’de konut fiyatları yüzde 32 arttı

Endekste konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği ülke yüzde 32 fiyat artışı ile Türkiye oldu. İller bazında en yüksek fiyat artışı yüzde 33,9 ile İzmir’de gerçekleşti. İzmir’i yüzde 30,3 ile Ankara, yüzde 28,9 ile İstanbul izledi.

Türkiye’de metrekare başına düşen ortalama fiyat ise 4.150,5 TL oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu