Emlak

Şirketlerden rekor hızda gayrimenkul satışı

Şirketler yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle bozulan bilançolarını onarmak amacıyla rekor düzeyde gayrimenkul satışı yapıyor.

Jones Lang LaSalle tarafından yayınlanan verilere göre, Avrupa, Orta Doğu ve Afrikalı şirketler 2020’de toplam 27 milyar euroluk (32 milyar dolar) gayrimenkul satışı yaptı. Bu rakam bir önceki senenin hafif üzerinde.

Şirketin EMEA Birimi’nden Nick Compton satışlara dair “Şirketler sermayeyi korumak, pandemi sonrası iş planlarını desteklemek için portföylerini şekillendirmek amacıyla ellerindeki gayrimenkullerı satıyorlar” değerlendirmesini yaptı.

Satışların üçte birinden fazlasını ofis satışları oluşturdu, hacimler önceki yıla kıyasla yüzde 10 arttı. Real Capital Analytics verilerine göre, Avrupa’da ticari gayrimenkul satışları 2020’de yüzde 27 düştü.

2020’de geniş çaplı karantinalar nedeniyle konaklama ve perakende şirketlerinin gelirleri hızla azalarak bilançolara zarar verdi ve sermaye artırım ihtiyacı doğurdu. Gayrimenkul satışı yapan şirketler arasında İngiliz John Lewis Partnership ve Matalan da bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu