Emlak

Sosyal Konut Projesi’nde flaş gelişme! Aşamalar belli oldu

Dar gelirlilerin ev sahibi olmaları için başlatılan dev sosyal konut projesinde yeni detaylar ortaya çıktı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Üç adımda yeni konut hamlesi" başlığı altında yapılacakları sıralayarak, önümüzdeki döneme ilişkin bilgi verdi. İşte ucuz konut projesiyle ilgili tüm detaylar...

toki

Yükselen ev fiyatları ve kiralar sonrası başlatılan dar gelirlilerin ev sahibi olmalarını sağlayacak dev sosyal konut projesinde geri sayım başladı. Detaylarını 13 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı projeyle ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Elimizdeki tüm enstrümanları kullanarak, vatandaşımızın yararına her adımı atıyoruz, atmaya devam edeceğiz” dedi.

toki

Bakan Kurum, Eylül’de açıklanacak yeni sosyal konut projesi kapsamında TOKİ ile 81 ilde inşa edilecek yeni sosyal konut projesinin hazırlığını yaptıklarını belirtti.

toki

KONUT PROJESİNDE 3 DEV ADIM

Bakan Kurum, “Üç adımda yeni konut hamlesi” başlığı altında yapılacakları sıralayarak, önümüzdeki döneme ilişkin bilgi de verdi.

toki

Buna göre birinci adımda, sosyal konut projesi kapsamında, TOKİ eliyle 81 ilde sosyal konutlar inşa edilecek. Konut, konut arsası, sanayi siteleri satılacak.

toki

İnşa edilecek konutlarda gençlere, emeklilere, şehit yakınlarına, gazilere ve engellilere özel kontejan ayrılacak. Üretim ve istihdamı artırmak üzere ülkenin birçok noktasında küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri de inşa edilecek.

toki

FİYATLAR BÜTÇEYİ SARSMAYACAK

Yeni sosyal konut projesinde aylık ödemeler, bütçeleri sarsmayacak.

toki

EN YÜKSEK TAKSİT 4.200 TL

Ödemeler, toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmayacak. Buna göre İstanbul hariç en yüksek taksit aylık 4.200 TL olacak. İstanbul’da ödenecek en yüksek taksit ise 4.800 TL olacak.

toki

50 BİN OFİS EVE DÖNÜŞECEK

İkinci adımda, İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis konuta dönüştürülecek.

Üçüncü adımda ise İstanbul genelinde 10 bin, ülke genelinde 40 bin arz fazlası kiralanamayan ya da satılamayan 50 bin ofis konuta dönüştürülecek.

toki

240 AYA KADAR TAKSİT İMKANI

Bakan Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesiyle ilgili soruya ilişkin şunları ifade etti:

“Proje kapsamında İstanbul’da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ’ye başvuru yapabilecek. 30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Yaş skalası ve bir oran belirleyeceğiz. Diyelim ki, konut projesine giremediniz, arsaya başvurup kendi evinizi de yapabileceksiniz. Yeni evliler diye bir kategori olmayacak, onlardan kastımız gençler. 240 aya kadar da vade imkânı olacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu