Emlak

Sosyal Konut Projesi’nde yeni detaylar ortaya çıktı: Aylık taksit tutarı, maaş sınırı, hane geliri…

81 ilde yapılacak dev sosyal konut projesinde detaylar belli olmaya başladı. Peki ucuz konutlarda aylık taksit fiyatları, maaş sınırı, hane geliri ne kadar olacak? Kimler yararlanabilecek? Yaş sınırı kaç? İşte tüm detaylar...

konut

Yükselen ev fiyatları ve kiralar sebebiyle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara ev alma imkanı sunacak sosyal konut projesinde yeni detaylar ortaya çıktı.

konut

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül’de açıklayacağı projede aylık taksit fiyatları da belli oldu.

konut

İşte 81 ilde yapılacak ucuz konut projesiyle ilgili tüm detaylar…

konut

GELİR LİMİTİ

Proje kapsamında İstanbul’da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ’ye başvuru yapabilecek.

konut

AYLIK TAKSİT TUTARLARI

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konutların aylık taksitlerinin, asgari ücretlilerin ödeyebileceği bir tutar olacağını belirterek, “Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmaması gerekiyor” açıklamasında bulunmuştu.

Hane halkının gelirinin yüzde 30’u sınırı dikkate alındığında İstanbul’da ödenecek en yüksek aylık taksit 4.800-9.600 TL, diğer illerde ise 4.200-8.400 TL olacak.

Buna göre en düşük taksit tutarı asgari ücrete göre hesaplandığında ailede tek çalışan varsa 1650 TL iki çalışan varsa 3300 TL olacak.

konut

YAŞ SINIRI

30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Yaş skalası ve bir oran belirlenecek. Yeni evliler, “gençler” kategorisinde yer alacak.

konut

VADE İMKANI

240 aya kadar vade imkânı olacak.

konut

EVLER NASIL OLACAK?

Yerel ve yatay mimari ile inşa edilecek evler, sıfır atık projesine uyumlu olacak. İklim dostu malzemeler kullanılacak. Ayrıca enerji verimliliği de ön plana çıkarılacak.

Konut projesine giremeyenler, arsaya başvurup kendi evlerini yapabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu