Emlak

Sosyal konut projesinin yapılacağı il ve ilçeler belli oldu

Milyonların beklediği sosyal konut projesinin detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Bu kapsamda başvurular yarın başlayacak, Ekim ayı sonuna kadar devam edecek. Peki sosyal konut projesi hangi şehir ve ilçelere yapılacak? Kimler başvurabilecek? İşte sosyal konut projesinde merak edilen tüm detaylar...

sosyalkonut

Ev sahibi olmak isteyen milyonlarca kişinin beklediği sosyal konut projesinin detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Buna göre başvurular yarın başlayacak, Ekim ayı sonuna kadar devam edecek.

Proje kapsamında en fazla konut İstanbul’a yapılacak. İstanbul’da 50 bin, Ankara’da 18 bin, İzmir’de 12 bin 400, Gaziantep’te 10 bin, Bursa’da 8.650 konut inşa edilecek.

Başvurular 14 Eylül – 31 Ekim 2022 tarihleri arasında Ziraat Bankası, Halkbank şubeleri ve E-devlet üzerinden alınacak.

5 YILDA 500 BİN KONUT YAPILACAK

İlk Evim” ve “İlk İş yerim” olarak isimlendirilen proje kapsamında 5 yıllık süreçte 81 il ve tüm ilçeleri kapsayacak şekilde 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin de iş yeri yapılacak. Böylelikle sosyal konut sayısı 2 milyona çıkacak. Projenin ilk etabı 2 yıl içerisinde tamamlanacak.

Şehit yakınları ve gazilere ilk etabın yüzde 5’i yani 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlara yüzde 20’si yani 50 bin konut, gençlere de yüzde 20’si yani 50 bin konut tahsis edilecek.

FİYATLAR BELLİ OLDU

608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 TL taksitle ve 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutlara 3 bin 187 TL taksitle 240 ay vadeyle sahip olunabilecek. Belirlenen toplam bedelin yüzde 10’u peşin alınacak.

sosyalkonut

SOSYAL KONUT BAŞVURU ŞARTLARI

– T.C. vatandaşı olması,
– Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması,
– Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama,
– İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç),
– Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması,
– Başvuruları yapacak vatandaşların; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir,
– Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

SANAYİ SİTESİ BAŞVURU ŞARTLARI

– T.C. vatandaşı olması,
– Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak,
– 18 yaşını doldurmuş olmak,
– Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi veya Vergi Mükellefi olmak, e-Ticaret yapıldığına dair nace kodu v.b. bilgileri gösterir belgeler,
– Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması,
– Başvuru Bedeli: 2.000 TL
– Başvuru tarihleri daha sonra duyurulacaktır.

KONUT ARSASI BAŞVURU ŞARTLARI

– T.C. vatandaşı olması,
– 18 yaşını doldurmuş olmak,
– O Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek. Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek. Diğer Belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek.
– Yoksul ve dar gelirli olmak.
– Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması şarttır.
– 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.
– Başvuru bedeli olarak 500 TL yatırılması

KONUTLAR HANGİ İL VE İLÇELERE YAPILACAK? (TAM LİSTE)

Detayların belli olmasının ardından TOKİ, resmi internet sitesi üzerinden sosyal konut projesinin hangi şehir ve ilçelere yapılacağı listesini paylaştı. Buna göre ilk etap çalışmalarında İstanbul şehrinin Arnavutköy, Çatalca, Tuzla, Esenler, Silivri ilçelerine evler yapılacak.

Arnavutköy, Başakşehir, Esenler ilçelerinde 28.340; Çatalca’da 540, Silivri’de 200, Tuzla’da ise 20.920 konut yapılacak.

İŞTE TOKİ’NİN UCUZA KONUT YAPACAĞI İLÇELERİN LİSTESİ(TAM LİSTE)

toki

toki1

toki2

toki3

toki4

toki5

toki6

toki7

toki8

toki9

toki10

toki11

toki12

toki13

toki14

toki15

toki16

toki17

toki18

toki19

toki20

toki21

toki22

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu