Emlak

TMSF ve BDDK’dan tasfiye halindeki tasarruf finansman şirketlerine ilişkin açıklama

BDDK ve TMSF tarafından tasfiye halindeki 21 firmadan 6 şirketin sözleşmelerinin İmece Evim ve Katılım Evim’e devredileceği bilgisi paylaşıldı.

 

para

BDDK ve TMSF’nin web sayfalarında yer alan açıklamada, TMSF ve BDDK’nın dört aydır yapmış oldukları çalışmalar neticesinde, tasarruf finansman firmalarının yaptığı uzun vadeli sözleşmeler sebebiyle tasfiye sürecinin 10 seneyi aşacağı öngörüldüğünden, faaliyetlerini sürdüren iki firmanın taleplerinin kabul edildiği belirtilerek, “Buna göre, tasfiye halindeki 21 şirketten 6 şirketin sözleşmeleri, Katılım Evim ve İmece Evim’e devredilecektir.” ifadelerine yer verildi.

BDDK ve TMSF’nin çözüm amacıyla yürüttüğü çok yönlü çalışmaların neticesinde İmece Evim ve Katılım Evim firmalarıyla, var olan şartlarda tasarruf sahipleri için olabilecek en iyi çözüm şekli olarak, mevcut sözleşmeleri devralmaları konusuna ilişkin anlaşma sağlandığı bildirilen açıklamada, Birevim AŞ’nin ise daha önce Çözüm Tasarruf AŞ adlı firmayı devralmasına onay verildiği kaydedildi.

TMSF ve BDDK’dan açıklama

Açıklamada, şu cümlelere yer verildi:

“Tasarruf finansman sektörüne güvenin yeniden tesis edilmesi ve kaygıların giderilmesi için büyük özveri gösteren iki şirketle imzalanacak anlaşma sayesinde, tasfiye halindeki 21 şirketten 6 tanesinin müşterileri, yıllarca beklemeden, en az mağduriyetle ev veya otomobil sahibi olabilecektir. Devir protokollerinin TMSF ve BDDK kurullarında onaylanmasının ardından, detaylar TMSF, BDDK ve şirketlerin internet sitesinden önümüzdeki günlerde duyurulacaktır. Tasfiye çalışmaları devam eden 21 firmanın ortakları ve kanuni temsilcileri ile ilgili 6183 sayılı kanun kapsamındaki takipler kesintisiz sürdürülecektir. BDDK ve TMSF tarafından, geride kalan 15 şirketle ilgili etkin ve yoğun çalışmalara devam edilmektedir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu