Enerji

Akaryakıta büyük indirim! Pompaya yansıyacak mı?

Benzine 1.63 TL, motorine ise 1.65 TL’lik indirim yapıldı. İndirim oranı ÖTV’de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında bir değişiklik gerçekleştirilmeyecek.

 

benzin

EPGİS tarafından alınan bilgilere öre motorinde 1.65 kuruş, benzinde ise 1.63 kuruşluk indirim gece yarısı itibarıyla geçerli olacak.

ÖTV’de kaybı giderilmek için kullanılacak

Yapılan indirimler ÖTV’deki kaybın giderilmesi maksadıyla kullanılacağından pompa fiyatlarını etkilemeyecek.

İndirimlerin ÖTV marjını aşması sonrası tüketiciye yansıması bekleniyor.

Eşel mobil sistemi…

Akaryakıt fiyatlarında 2018 yılının Mayıs ayı ortasında eşel mobil sistemine geçilerek ÖT destekleriyle birlikte zamlar tüketiciye yansıtılmamıştı.

Eşel mobil sistemi gereğince devlet tarafından akaryakıttaki fiyatlar sabit tutulabilmek amacıyla sene sonu itibarıyla feragat edilen rakamın 60 milyar TL’nin üstünde olacağı ifade ediliyor.

pompa

Güncel akaryakıt fiyatları… 24 Aralık 2021

Benzinde litre fiyatı Ankara için 11,66 TL’den, İzmir’de 11,68 TL’den ve İstanbul’da 11,61 TL’den satışa sunuluyor.

Motorinde ise litresi İzmir’de 11,55 TL’den, İstanbul’da 11,47 TL’den ve Ankara’da ortalama 11,53 TL’de satışa çıkartılıyor.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Akaryakıt fiyatları ülkemizin de içinde olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalamasıyla dolar kurunda meydana gelen değişiklikler baz alınıp rafinerilerce hesaplanıyor.

Bu hesaplamayla dağıtım firmaları tarafından uygulanmış olan fiyatlar serbesti ve rekabetten dolayı şehirlere ve firmalara göre ufak düzeyde değişiklikler gösterebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu