Enerji

“Akaryakıtta vazgeçilen gelir sene sonunda 58,5 milyara çıkacak”

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, akaryakıtta 15 Eylül 2021 tarihine dek Bakanlık tarafından 37,4 milyar TL’den feragat edildiğini ve sonucunda 58,5 milyar TL’ye ulaşmasının tahmin edildiğini ifade etti.

 

akaryakıt

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, sene sonunda akaryakıtta feragat edilen Özel Tüketim Vergisi tutarının 58,5 milyar TL’ye ulaşmasının tahmin edildiğini ifade etti.

“Cari işlemlerdeki iyileşme sürüyor”

Nurettin Nebati, Merkez Bankası’nın faiz indirim kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“İhracatımızdaki güçlü artışla yıllıklandırılan cari işlemler dengesindeki iyileşme sürüyor ve bu da kuşkusuz ki fiyat istikrarı hedefi için çok önemli bir husus. Bununla birlikte fiyatta istikrarın görülebilmesi için Merkez Bankası’nın makroihtiyati politika adımlarının olumlu etkileri de görülüyor. Bu çerçevede Merkez Bankası, uzun bir zamandır uygulamış olduğu sıkı parasal duruşun ticari kredilerde de öngörülenin ötesinde daraltıcı bir etki yapmaya başladığını gördüğünden dolayı reel sektörün bu durum sebebiyle olumsuz bir şekilde etkilenmemesi için faiz indirimi yapmış ve sektörün önündeki finansman sorununun çözümüne katkı verecek adımları atmıştır.

yakıt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu