EnerjiOtomotiv

Araç sahipleri endişeli: Kritik seviyeye yaklaştı

Petrol'de yaşanan yüzde 4'lük artış sonrası araç sahipleri akaryakıt fiyatlarına yeniden zam gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Brent petrolün 100 dolar sınırına dayanmasının akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansımasından endişe ediliyor. Peki akaryakıt fiyatlarına yeni bir zam gelecek mi? İşte tüm detaylar...

Araç sahipleri endişeli: Kritik seviyeye yaklaştı

Petrol fiyatlarında yaşanan artış sonrası akaryakıt fiyatlarında peş peşe zamlar yapılmıştı. Yükselişi devam eden Brent petrol fiyatının 100 dolara yaklaşmasıyla birlikte araç sahipleri akaryakıt fiyatlarına yeni bir zam gelip gelmeyeceğini merak etmeye başladı. Öte yandan OPEC’in üretimi azaltması ile ilgili ABD Başkanı Biden, “Bu iş burada bitmedi” dedi.

AKARYAKITTA PEŞ PEŞE ZAM HABERLERİ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun Kasım ayından itibaren günlük 2 milyon varillik üretim kesintisi kararının ardından arz endişelerinin piyasalarda zemin kazanmasıyla petrol fiyatları hızla yükseldi. Bu yükseliş akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıdı.

3 haftalık sessizliğini bozan akaryakıt fiyatları geçtiğimiz hafta üst üste 3 kez zamlandı. Çarşamba günü motorine 1 lira 10 kuruş, benzine 62 kuruş; Perşembe günü benzinin litresine 74 kuruş, motorinin litresine ise 1 lira 39 kuruşluk zam gelmişti. Son olarak motorin grubunda 1,53 TL’lik fiyat artışı yaşandı.

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorin grubuna 1 lira 39 kuruşluk yeni bir zam daha gelecek. Böylece motorinin litre fiyatı 6 günde 4’üncü kez artmış olacak. Benzin fiyatı ise değişmeyecek.

BIDEN’DAN TEPKİ: BU İŞ BURADA BİTMEDİ

OPEC ülkeleri, ABD Başkanı Biden’ın “üretimi artırın” talebine kayıtsız kaldı. Üretimi düşürme kararının ardından ilk tepki Washington kanadından geldi. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, “OPEC+’nın Rusya ile uyumlu hareket ettiği açık” ifadelerini kullandı.

Karara tepki gösteren ABD Başkanı Biden ise, “Bu iş burada bitmedi” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu