EnerjiOtomotiv

Araç sahiplerini sevindiren haber! Akaryakıtta 3’lü indirim geliyor

Milyonlarca araç sahibini sevindiren haber geldi. Cuma gece yarısından itibaren motorin ve benzine indirim gelmesi bekleniyor. LPG'de ise indirim için hafta başı işaret edildi. İşte tüm detaylar...

akaryakıt

Petrol fiyatlarında 28 ayın en uzun düşüş serisi yaşanırken akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluşmuştu. Milyonlarca araç sahibini sevindiren haber geldi. Cuma gece yarısından itibaren motorinde ortalama 2 lira, benzinde ise 1 lira 25 kuruş civarlarında bir indirim bekleniyor. LPG’de ise indirim için hafta başı işaret edildi.

akaryakıt

28 ayın en uzun düşüş serisini yaşayan petrol, Eylül ayına da düşüşle başladı. Tüm bu gelişmeler, akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluşturdu. Milyonlarca araç sahibinin beklediği indirim haberi de geldi.

BENZİN, MOTORİN VE LPG’YE İNDİRİM GELİYOR

Geçtiğimiz günlerde motorine iki haftada beş kez zam yapılmıştı. Bu zamlarla birlikte motorinin litre fiyatı 30 TL’ye dayandı. Benzin litresine de 1 lira 4 kuruşluk indirim uygulandı.

akaryakıt

Sektör kaynaklarından alınan son bilgilere göre, cuma gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinde ortalama 2 lira, benzinde ise 1 lira 25 kuruş civarlarında indirim bekleniyor. LPG’de ise indirim için hafta başı işaret ediliyor.

akaryakıt

PETROL FİYATLARINDA EN UZUN DÜŞÜŞ SERİSİ YAŞANDI

ABD ham petrolü, değer kaybederek 89 dolara, Brent petrol ise yüzde 0,5 düşerek 95,03 dolara geriledi. Nisan 2020’den bu yana en uzun düşüş serisini yaşayan petrol fiyatlarının düşüşünde, aralarında Fed’in de olduğu merkez bankalarının yüksek enflasyonla mücadele için politikalarını sıkılaştırması etkili oldu.

Petrol, Fed ve diğer merkez bankalarının faiz oranlarını artırarak resesyon endişelerini körüklemesiyle Ağustos ayına kadar geçen üç aylık sürede yüzde 20’den fazla değer kaybetti.

petrol

Bu düşüş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana ham petrolün tüm kazanımlarını geri vermesine neden olurken Suudi Arabistan’ı OPEC+ ülkelerinin arzı azaltabileceğinin işaretlerini vermeye sevk etti.

petrol

OPEC+ 5 EYLÜL’DE TOPLANIYOR

23 ülkeden oluşan OPEC+ koalisyonunun enerji bakanları üretim politikasına karar vermek için 5 Eylül’de toplanacak. Toplantıda Ukrayna’daki savaşla birlikte Rusya’yı enerji gelirlerinden mahrum etmek amacıyla Rus ham petrolünün fiyatını sınırlamaya yönelik ABD’nin liderlik ettiği plan görüşülecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu